Elамелго: што значи и неговите употреби

досаѓање

Во денешниот напис ајде да зборуваме за поимот „џемелго“. Низ неколку написи разјаснивме и научивме терминологија што се однесува на коњите и што понекогаш може да доведе до конфузија. Постојат зборови како оној за кој ќе разговараме, што опишува животно во лоша состојба, и ова е нешто што треба да се избегне. Иако во разговорни средини не мора да се однесува на нешто штетно.

Дали гледаме на што се однесува овој израз?

Дефиниција на Jamelgo

Според речникот на Кралската шпанска академија, зборот џамелго се однесува на а гангелски изглед коњ, многу слаб и лош изглед. Сето ова како резултат на тоа што животното не е правилно нахрането.

Терминот џамелго потекнува од латинскиот збор „famelicus“ и чие значење можеме да го претпоставиме, без сомнение, благодарение на друг збор изведен од него што го имаме на шпански јазик: famélico. Тоа е придавка што се користи за да се однесува на некого или во овој случај на животно со знаци на глад, како што е претерано слабо.

Употреби на поимот

Jamelgo често се користи како презирен начин или кога има голема самодоверба, на познат начин, кога зборуваме за коњаник. Во вториот случај, животното не мора да изгледа толку лошо како што сугерира зборот.

Го земаме овој напис за да се потсетиме на важноста на грижата за нашите животни и дека тие не ја достигнуваат оваа состојба на неухранетост, нешто што го надминува гладувањето или гладувањето. Неисхранетоста предизвикува бројни компликации во органите и во капацитетите на кој страда. Значи, гладното животно ќе има проблеми со движењето и концентрацијата.

Ние мора да бидеме свесни за тоа При стекнување животно, станува наша одговорност и ние мора да му обезбедиме внимание и грижа што му е потребна според неговиот вид, раса, активност и околности.

Затоа, потребно е да дознаете за диетата и есенцијални витамини и хранливи материи дека ова мора да има за нашите животни да имаат добро здравје.

Elамелго во литературата

Низ литературата може да се најдат карактери што се опишани и со изразот гладен и поточно, коњите дефинирани или повикани на зборот jamelgo. Од сите овие карактери ќе нагласиме и ќе дадеме пример на добро позната: Рокинанте, познатиот коњ на Дон Кихот де ла Манча. Уште повеќе, самото име на ова коњско потекло доаѓа од играње со синоним за наг: наг. Како што Мигел де Сервантес се изрази добро во следниот фрагмент од неговиот роман: «Тој дојде да го нарече Роцинанте, име според него високо, звучно и значајно за тоа што бил кога бил Росин, пред тоа што сега бил [...]".

Поврзана статија:
Рокинанте, коњот на Дон Кихот

Рокинанте

Синоними на elамелго

Како и со многу зборови, „џемелго“ има неколку синоними кои можат да се користат со слично значењеМеѓу нив, можеби најрелевантни или најкористени се следниве:

Oако

Во врска со мал коњ, значи, слаб, па дури и се смета за лош коњ. Овој збор потекнува од терминот „џекфрут“.

Маталон или маталона

Слаби, слаби и полни со убиства. Убиствата се рани или можат да бидат и рани, кои се создаваат со континуирано и повторливо триење или со некој удар. Кај коњите тоа е вид на повреда што се појавува при триење на апаратурата.

Пенко

Може да се однесува на растенија, луѓе или коњи. Но, фокусирајќи се на последното нешто што нè интересира, тој се однесува на слаб и лош изглед на коњ.

Наг

Овој термин се користи со две значења во светот на коњите. Од една страна да се однесува на работни коњи. Од друга страна, се однесува на мали коњи, со мала висина и се сметаат за лоша раса. Се користи и за коњи со лош изглед, стар и што може да се каже дека многу работеле, оставајќи ги слаби и исушени. Да се ​​потсетиме на Роцинанте за кого зборувавме пред еден момент.

Наг

Повеќето од овие зборови што ги гледаме се користат со потсмев и сатиричен тон или во разговорна средина за да се однесуваат на коњите.

Други зборови од коњскиот свет што може да ве интересираат

Има разни поими што се применуваат на коњите и кои можат да се користат на различни начини во согласност со усните традиции на секоја област. Некои од овие зборови беа претходно дискутирани на оваа веб-страница, како што се:

Термините Твитам и сликам тие се однесуваат на ист вид на забележано крзно, но во зависност од географската област се користи еден или друг термин, па дури и во некои области прават мали диференцијации помеѓу двата поима.

Разговаравме и за терминологија пони, коњчиња и коњи и што тие дефинираат.

Ако сте iousубопитни за овие термини, не двоумете се да ги прочитате написите што ги имаме за коњите на кои тие се однесуваат.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.