Домашниот коњ и неговото воведување во Европа

домашен коњ

El домашниот коњ беше воведен во Вавилон во 2000 година п.н.е., подоцна од страна на семитските освојувачи кои го освоиле Египет на почетокот на 300 век п.н.е., тие го воведоа XNUMX години подоцна. Овие коњи биле предци на арапската раса на Блискиот исток и Северна Африка.

Во Европа беше припитомена друга раса на коњи, поцврста конституција и побавни движења чии предци биле коњи, денес познати, како модерен нацрт. Во поголемиот дел од Европа и до XVII век коњот се користел како планинар за воени кампањи и како животно глутница.


До XVII век, во Европа, коњот се користел како монтирање за воени кампањи и како глутница. Арапскиот свет одгледал помала, но многу брза раса на коњи, која беше воведена во Шпанија по нејзиното освојување од Арапите во XNUMX век. Токму шпанските коњи имаа голема важност заради нивната брзина и отпорност, доказ за тоа е дека во XNUMX век многумина беа извезени во други земји.

Тоа беа освојувачите Шпанци оние кои го воведоа домашниот коњ во Америка за време на освојувањата на XVI век, чие потекло на расата било арапско. Овие колонизатори изгубиле и оставиле многу коњи напуштени во текот на целата своја експедиција, што значи дека многу од стадата што живеат по нивна слободна волја се нивни потомци, некои подоцна биле припитомени и прекрстени со други раси.

За 300 години одгледувачи на коњи вршат а подобрување на работата на разни раси, како и развој на други кои служат за одредена цел. Резултат на сето ова е појавата на нови раси погодни за секоја дисциплина, како што е коњот за трки, попознат како јавачки коњ, кој се смета за посебна раса која тежи помалку од коњите нацрти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.