Деконтракција за позиционирање на главата на коњот

Амазон не се договори со кобила за костен

Неконтактирањето може да биде суптилно или нешто поизразено. Користејќи ја само внатрешната контрола, може да се обидете да направите суптилно враќање назад

Денес ќе разговараме за деконтракција, или како што вели Хуан Франциско Ф. Муњоз „стискање на сијалицата“. Благословениот „неконтролирано!“ дека ако имате тренер за обука како мене, можеби сте го слушнале повеќе пати во времето кога сте биле со него, отколку што сте го чуле како се изговара вашето име во целиот свој живот. И не претерувам. Навистина тоа е од суштинско значење во дресот, во однос на позиционирањето на коњот и флексибилноста на вратот.

Овој пат ќе ја искористам неговата аналогија, бидејќи ќе ми помогне да го објаснам постапка. Додека ги држите уздите со рацете паралелно и нежен контакт, а наскоро ќе дознаете, замислете дека држите сијалица со раката и аголот на палецот (ова дејство се менува помеѓу едната рака и друга, па започнете да се обидувате со едната рака). Па, сега треба да ја исцедите таа сијалица. Треба да го свртите зглобот нанадвор за да можете да ги видите прстите. Бидејќи станува збор за ротирачко движење, како да сте притискале сијалица; а во исто време ќе ја затворите раката и, според тоа, ќе го зголемите контактот со устата на коњот.

Само по себе, и поедноставено, станува збор за правење свиткајте или извртувајте го вратот на коњот на едната страна, зголемувајќи го контактот во тој дел, а потоа сторете го истото на другата страна (со другата контрола). Понекогаш обично се користи со фиксирана надворешна кормило со цврст контакт и дејство на наизменично ослободување на внатрешната кора. Клучот е да го направите мек и суптилен, но можете да го зголемите интензитетот сè додека не заборавите на сијалицата и да направите поголеми движења, одделувајќи ги рацете малку. Не знам дали моето објаснување ќе беше многу добро, па ако некој од вас се сомнева, можете да ме контактирате преку мојот профил на дното на оваа статија или да оставите коментар подолу.

Можеби не оди добро за да не се договорите; зависи и од денот кога го има коњот. Како и да е, можеби една од причините што не работи е затоа што има многу вкочанет врат. За време на целиот мој престој како уредник тука во NotiCaballos ќе зборувам за боди-билдинг на коњот, затоа не пропуштајте никаков детал. Како вовед да кажам дека, во тој случај, треба да работите многу на флексибилност на вратот, со помалку суптилни вежби за релаксација, истегнување и вежби за зајакнување на мускулите во таа област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.