Во Аргентина одгледуваат најмали коњи на светот

Во Аргентина постои цела традиција со коњскиот свет, во случај да има многу од најдобрите обучувачи во светот во тие земји, како и најдобрите штали на светот, но сега дознавме дека во таа земја на Латинска Америка исто така сега станаа познати по одгледувањето на најмалите коњи во светот, што за Хулио Фалабела Тоа е семејна традиција која е зачувана од 1920 година.

Признавањето како раса беше изгубено некое време, но веќе неколку децении повторно и со многу напор тие беа во можност да консолидираат се што е потребно, така што примероците одгледувани во ова стадо да се сметаат за одредена раса, што исто така ја прави оваа фарма е една од ретките во светот што е посветена на одгледување на овој вид коњчиња.

Но, во реалноста, датумот на започнување на работите е во 1845 година кога се именува ирски имигрант  Патрик tутал откриле дека некои домородни племиња што биле во регионот на Пампа имале коњи кои се издвојувале по тоа што биле невообичаено мали, дури и споредени со кое било пони во светот.

Во моментов, некои потомци го обновија своето размножување, а животните од оваа раса се извезуваат низ целиот свет, бидејќи тоа е многу издржливо животно, како и со многу високи нивоа на отпорност, и официјално се нарекува најмалата раса во светот. .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.