Видови мамуци и како да ги користите со коњи

Спарс

Спарс се алатка што може да се користи практично во сите коњички дисциплини. Тие се некако метални шила кои се распоредени во петицата на чизмите на возачот со цел да ви помогнеме да ги насочите движењата на коњот.

Многу е важно да знаете како и кога да ги користите избегнувајте злоупотреба на нив и коњите на кои може да им се наштети. За ова постојат некои правила и во неговиот дизајн и во неговата употреба.

Можеме ли да видиме какви видови мамузи постојат и како да ги користиме?

Сметам дека е интересно да ја отворам оваа статија зборувајќи за тоа дали Спарс се или не се неопходни. Според мое мислење одговорот е не тие се. Ако е вистина дека правилно користење на нив тие можат да бидат алатка што ја олеснува работата на возачот и тие можат да ја подобрат комуникацијата со коњот.

Мора да бидеш многу јасен дека мамузите тие нема да му наштетат на нашето животно, не е форма на казна и затоа треба внимателно да се користи. Мора да се направат прецизни и суптилни движења за да не го шутнеме нашиот коњ.

 

Делови од мамузите

Тие се составени од 6 елементи. А. арко, исто така наречено тело, што е закривен дел што одговара на петицата на багажникот на возачот. На нозе, кои се деловите што одат надолу по страните на багажникот. На лента, што е каиш што го држи поттикот до ногата на возачот. На дупка на копчето што се спојува со каишот и лакот. На парче или рулет со што го допираш коњот за да го поттикнеш. И конечно петел, пигело или пихуело, кој е делот каде што се држи рулетот, без разлика дали се врти или не.

Делови од поттик

Вид на мамузи

При изборот на поттик, многу е важно да се знае разликата помеѓу оние што имаат тркало за вртење и оние кои немаат. Јас ги препорачувам првите од тогаш рулет што се врти, спречува да ја притисне кожата на коњот и да се исцеди, правејќи го помазен од оној што не се врти каде што би можеле полесно да му наштетиме на нашето животно отколку со оние што ротираат.

Спир на тркалото што се врти

Можеме да најдеме различни видови на мамузи:

Англиски поттик

Изработен од не'рѓосувачки челик и со различни големини во зависност од должината на петелот. Главата е правоаголна со мазни, заоблени рабови. Можеме да најдеме различни видови англиски мамузи:

  • Англиски поттик со топка: топката може да биде ротирачка
  • Англиски поттик со рулет: Погусто е и потешко, завршено во тркало со рулет со шилест диск за вртење.
  • Англиски поттик со starвезда: Тоа е оној во кој тркалото за рулет има заби наместо да биде мазно.

Спар чекан

Изработени од не'рѓосувачки челик или гума. Петелот обично е околу 20 мм. Главата е рамна и правоаголна.

Спар на топка

Изработен од никел со завршен облик на топка.

Видови и употреба на петел

Петли може да биде исправен или закривен, тоа е, тие можат или да покажат надолу или кон коњот. Покрај тоа, во зависност од нивната должина и употреба, наоѓаме три вида:

Краткиот петел

Тоа е еден вид петел се користи во дисциплината коњаница на скокови во шоу. Ова се должи на фактот дека телото на возачот е многу близу до телото на коњот и затоа петелот мора да биде краток (15 mm) за да биде добар и за возачот и за животното.

Често се користи за мотивирање на коњот непосредно пред скокот.

Средниот петел

Дали е тоа што обично да се користи на општ начин. Долг е околу 20мм и е погоден за сите со средна висина.

Долгиот петел

Се користи за обука, особено за оние кои се многу високи. Тој се мери околу 30 мм.

Употреба на мамузи

Спарсите мора да бидат подредени цврсто поставен на петицата на багажникот на возачот. Тие мора да бидат во совршен контакт со петицата без стискање, но без движење. Идеално, тие треба да останат на работ на петицата, во зависност од видот на чистата чизма. И разликувајте кој оди на секоја нога, десно и лево.

Коњски мамузи

Важно е да знаете како добро да ги прилагодите ремените и да ја изберете вистинската големина. Можеме да најдеме големини за деца, млади, жени и мажи. Но, ова не значи дека женските чизми се оние кои добро се прилагодуваат на женската чизма. Тоа зависи од тоа каде ќе го поставиме, должината на поттикот и нашиот вкус. Идеално е да се консултирате со експертите во продавницата кои поттикнуваат која големина најмногу ви одговара.

Како да ги користите?

Како што споменавме на почетокот, мамузите можат да се користат практично во секоја коњанска дисциплина. Да ги користиме на нашиот коњ, мора да дадеме кратки и прецизни допири на страната на животното. Овие допири ќе бидат дадени со пета со цел да се зголеми брзината, да се сврти или да се оди напред.

Добра употреба на мамузите, да бидеме свесни во секое време за нашата душевна состојба (бидејќи ако сме лути или фрустрирани, тоа може да нè наведе да ги злоупотребиме) а движењата што ги правиме можат да бидат начин за комуникација со нашето животно. Начин на поефикасно комуницирање и добивање одговор од коњот. Не треба да правиме штета, туку е да ја подобриме нашата способност како коњаници. Сепак, се сеќаваме дека неговата употреба не е неопходна за возење.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.