Видови мартингале


La мартингејл е узда или узда што закачете го ременот на лентата за нос и служи за да се спречи коњаницата да ги крене главите повеќе од потребно. На овој начин возачот не губи контакт со устата.

Исто така, служи за да уздите секогаш пристигнуваат од иста насока, без оглед колку возачот ги крева рацете. Многу се користи во дисциплината скокање. Може да се користи во комбинација со каиш или индивидуално. Дејството што го вежба не е изменето.


Видови за секој коњ или дисциплина

Поправи Мартингале. Ова може да биде порестриктивно и не треба да биде премногу кратко. Лентата е прицврстена за обемот и помеѓу предните нозе на коњот и преку ременот за вратот, обезбеден со гумен затворач, поврзувајќи се на лентата за нос.

Лизгачки Мартингејл. Се состои од каиш што се лизга по јамка на ременот на вратот од обемот и е поделен на две гранки кои носат прстен на своите краеви. Овие треба да стигнат до гребенот или грлото на коњот. Уздите поминуваат низ овие прстени од двете страни на вратот. За да спречите прстен да ја фати бравата во малку и да биде опасен, важно е да има застанувања на уздите.

Ирски Мартингејл. Тие се особено погодни за тркачки коњи. Тој е многу едноставен, има два прстени одделени со кратко парче кожа што ги држи уздите на двете страни од вратот на коњот.

Мартингејл Биб. Особено се препорачува за ждребиња. Во неколку наврати се користат кај чистокрвни коњи и раси со големи глави или флексија на вратот. Има два прстени споени со парче кожа, што спречува краевите на прстените да се фатат за устата или забите на коњот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.