Спарс: за или против

Спарс

Нема многу возачи кои се и за и против носат мамузи како дел од дисциплината на коњот. Широката дебата околу ова е огромна.

Професионалните возачи веруваат дека возач без мамузи не е добар возач, особено затоа што тие се неопходни за многу дисциплини за обука. Ниту, пак, може да се генерализира, но вистина е дека е потребно добро ракување со мамузите.


Други професионалци уверуваат дека Употребата на Спарс е во рамките на коњичката култура и тие треба да се носат, но само дисциплина треба да имаат само луѓето кои имаат искуство и знаат правилно да ги користат за тоа.

Ако возачот знае како правилно да ги користи и исто така има безбедно и соодветно поставување, тие би формирале вистинска рамнотежа со ставените нозе многу мирни, тогаш, само тогаш, Спарс се суштинска мерка за достигнување на вистинската уметност на облекување. На овој начин мамузите можат да се постават малку на стомакот и да се придвижат напред, наспроти насоката на косата.

Спарсот е одличен начин за странично свиткување на колкот на коњот и олабавување на абдоминалните мускули, бидејќи пред сè помага во склекови и потпори. Неговата употреба би била сè додека коњот не реагира доколку не признае помош на нозете за да реагира на командите со нозете.

Тие велат дека употребата на Спарс предизвикува рефлексија во областа на нозете. Стомачните мускули се контрахираат автоматски. Во еднострана поддршка ова ја поддржува флексијата, ако се нанесе поддршка од обете страни, коњот повеќе го крева грбот. Но некои експерти не веруваат во оваа теорија оттука постои широка дебата околу неговата употреба и тие уверуваат дека неговата употреба е доста комплицирана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.