Вашата прва лекција за возење

серија

Ова ќе биде вашата прва лекција за јавање. Можеби сте возеле коњ и порано, кога сте биле помлади; сигурно чекор по чекор и со келнер кој ве води од филијалата. Но, тоа е моментот на вистината; време да ги научите тајните на јавањето коњи.

Тоа е ваша прва сесија, така што засега не е потребно да го искористите коњот, а тие веќе ви го даваат подготвени. Еднаш во опфатената арена, со кратко објаснување како да се качите на коњот, вие сте горе. Одлично е чувството нели? Сега да израмнете ги приклучоците. Дури и ако е заземјен, тие можеби не ви прилегаат, што наставникот го коригира оддолу. Ова се случува затоа што, кога се користи школски коњ, секој ден го возеле повеќе луѓе, кои имале потреба да ги израмнат и приливите. Ако сте сопственик на коњ, ова треба да го направите само првиот пат кога ќе се возите во седлото.

 Што сакам да кажам под израмнување на мешавините? Многу лесно. Мешалките се прицврстени на ленти, кои можат да бидат направени од многу материјали, наречени јони. Овие можат да се прилагодат за да се регулира нивната должина, бидејќи тие имаат тока и голем број дупки. Во зависност од големината на возачот и неговата нога, ќе му треба различна должина. Во просек, тие би биле во ред ако основата на мешавината е на исто ниво со вашиот глужд.

Со сè што е совршено проверено и подготвено, време е да оди на чекор. Ова ќе исполни двојна функција, бидејќи коњите треба да ја започнат и завршат сесијата чекор по чекор; да се загрее, а потоа да се олабави. И велам двојна должност, затоа што вие неискусниот возач може само да држи чекор. Значи, додека мускулите на коњот се подготвуваат за работа, вие учите да го надминувате балансот на врвот на коњот и да напредувате добро со темпо. Laterе се забрза подоцна, дали има такво брзање?

Дваесет минути останувате во тоа мирно темпо, веќе обидувајќи се да го продолжите под наредба на инструкторот. За среќа, сте имале коњ кој не е многу чувствителен на помагалата, па затоа не му е лесно да се појави од чекор до кас. Покрај тоа, тоа е моментот во кој наставникот ви ги дава сите релевантни упатства за положбата на врвот на седлото, апсорпцијата на движењата на коњот и грешките што ги правите. Ова се обидува да воспостави некои добри основи.

По тие дваесет минути, време е да се придвижиме малку. Сè уште е рано да се контролираат промените на воздухот добро, а исто така и кај коњ кој не е многу чувствителен, па затоа е наставникот тој што предизвикува премин во кас. Ogогирањето е најтешкиот воздух за апсорбирање со седечките коски. Кога сте на врвот, вие перципирате движење со два ритами. Затоа, сè додека не вежбате, ќе скокате на задниот дел од коњот. Треба да се обидете добро да ги спуштите потпетиците, за да не ви се отпуштат стругите (не грижете се ако отпаднат на почетокот, тоа е нормално). Сега станува збор за правење транзиции во чекор-кас, така што ќе добиете самодоверба. Сите тие се додадоа на повеќекратните корекции на држењето на телото кои се неизбежни на првиот час. Soonе се откачите наскоро.

И така, заврши денешната седница. Вашето прво возење Што е возбудливо? Под будното око на наставникот, зависи од вас одвојува коњот. Не грижи се, тоа е многу лесно. За да ја отстраните лентата за глава, треба само да ги одврзете лентата за нос и лентата за нос и да ја извадите лентата за глава од ушите. Со седлото, поставете се на левата страна на коњот. Секогаш се управува од левата страна на коњот. Подигнете го здолништето и ослободете ја бравата од каишот. Следно, фатете го столчето од двете столпчиња и однесете го на седлото.

Сега играј туширај го коњот. Тоа е вашата награда за добро завршената работа. За ова ќе користиме црево. Ставете го прстот на млазницата така што водата ќе излезе со поголем притисок напред и започнува од нозете на коњот. Со малку исклучоци, водата во туш кабините е навистина студена. Затоа е важно да не започнувате директно на грбот и на задникот и да се навикнувате на температурата преку нозете. Во зима, некои коњички центри не ги тушираат коњите, но ако тоа е ваш случај, и во ваше е направено, никогаш не го оставајте влажно, исушете го добро. Ако коњот влезе во стабилниот влажен, и го залади, може да добие колика.

* Ова е само еден пример за тоа како може да изгледа првата лекција за јавање за многу луѓе, но во никој случај не е пример за тоа како се прави насекаде. Повеќе се однесуваме на аматерско јавање со многу класи и коњи што ги возат многу деца.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.