Вакцинирајте против ринопневмонитис кај коњи

коњски ринопневмонитис

Меѓу вакцините што мора да бидат вклучени во програма за вакцинација е ринопневмонитис од коњи. Тоа е заразна болест предизвикана од коњски херпесвирус тип 1 и 4, што влијае на респираторниот систем на ждребињата и возрасните.

Во моментов навистина нема закон кој бара вакцинација на коњите. Она што постои е регулатива на различните коњски и спортски здруженија за нив натпреварувачки коњи или да се состанат според нивните правила за конкуренција.


Болест

Оваа болест може да влијае на репродуктивен систем на бремена кобила. Може да предизвика спонтани абортуси или раѓање на слаби ждребиња кои брзо умираат. Исто така, влијае на нервниот систем, предизвикувајќи паралитичко невролошко заболување. Симптомите се слабост и некоординација на задните екстремитети, напредувајќи до уринарна инконтиненција. Во некои случаи може да предизвика смрт кај коњот.

Se заразна преку коњска кашлица, течности, па дури и со контакт на материјали заразени со болеста. Бидејќи тоа е болест што влијае на респираторниот тракт. Периодот на инкубација е од 2 до 5 дена.

Вакцината

Со вакцинацијата спречува ринопневмонитис кај коњи, иако не е стопроцентно ефикасно. Но, тоа навистина го намалува интензитетот на симптомите и заразата кај другите коњи. Особено ако зборуваме за бремени кобили, ако се вакцинирани, тоа ќе ги намали абортусите предизвикани од овој вид вирус.

Не постои навистина стандардизиран протокол за вакцинација, бидејќи имунитетот на вакцината е моќен, но не е траен. Во принцип се препорачува вакцинирајте на секои три до четири месеци кај животни во конкуренција и во петти, седми и деветти месец на бременост кај бремени кобили.

Правилно ракување и добра хигиена, заедно со строг распоред за вакцинација, адекватно е да се спречи ринопневмонитисот кај коњите. И ако има заразен коњ, ограничете го ширењето на други коњи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.