Важноста на чистење и четкање на коњот

четкање коњ

Еден добар здравјето за коњот започнува со чистење и добро четкање особено ако се наоѓаат во кутијата. Со четкање ги отстрануваме мртвите клетки од косата, како и токсините, без да заборавиме на врските што се формираат помеѓу луѓето и коњот.

За доброто четкање и чистење бара соодветни прибор и време бидејќи за ова ќе ни требаат најмалку половина час. Најдобро време за чистење и четкање е откако ќе вежбате бидејќи порите на кожата се кога се најотворени и го олеснува чистењето.

Во врска со првото четкање ние ќе ја одделиме гривата со прстите, За четкање, ќе ја користиме брузата за да ги четкаме многу темелно обете страни. Четкањето прво ќе ја турка гривата на спротивната страна на вратот и потоа ќе ја врати на правилната страна. Секогаш од основата на корените до врвовите.

За површината на мантијата мора користете гумена стругалка или четка Со кружни движења ќе ги отстраниме мртвите клетки, како и целата сува нечистотија што ја содржи, како што е калта. Треба да започнете од вратот, поминувајќи низ рамото, потоа грбот за да продолжите по телото. Не заборавајте на долниот дел на стомакот.

Во тоалетот не можеме да заборавиме на чистењето на шлемовите. Коњите со меки копита обично имаат проблем да се истрошат многу лесно и брзо, особено на петиците, затоа е неопходна дневна проверка, ќе провериме дали потковиците и ноктите се во совршена состојба. За чистење ќе користиме средства за чистење на кациги.

Покрај тоа, може да се примени и во случаи маст или специјална маст за копитаs, спречувајќи ги да се исушат и пукаат. Исто така, постои катран од копита, што ќе помогне да се елиминираат бактериите и мирисот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.