Важноста на перцепцијата кај коњите

Коњи Тие се животни кои цело време бараат да ги согледаат, обидувајќи се да ги контролираат сите елементи што се околу нив, и на тој начин да можат да се чувствуваат ослободени од предатори, сето тоа како што рековме претходно има врска со генетските информации со кои се коњите родени, каде сè уште нема внимание во нивната домашна состојба, но нивните органи на перцепција продолжуваат да бидат претпазливи 24 часа на ден.

Токму во нивната состојба како вид посакуван од многу други, да речеме дека поради нивната позиција во синџирот на исхрана, тие се сметаат за нервозни животни, така што коњот што живее во домашна држава продолжува да се контролира од нерви и перцепција со оној што живее див коњ.

Овој вид на состојба на тревога е дека секогаш прави реакцијата да бега, а тоа е дека коњот нема друга алтернатива пред опасност, тие не се како кучиња што можат да гризат или мачки кои можат да ги користат забите или ноктите, далеку.Можат да ги користат задните или предните нозе за да се одбранат, но тоа не е агилно движење што може да им даде каква било разлика во природата.

Ова е причината зошто коњите ги перцепираат дразбите и реагираат на нив со неверојатна брзина, но тие секогаш имаат поголем капацитет од оној на луѓето, на што домашните не ги сметаат за закана додека дивите сметаат, токму заради тоа што влегуваме во двојно контрадикторни генетски информации помеѓу коњите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.