Важноста на седлото на коњот

монтирање

Коњ ако вистинската монтажа е синоним за многу проблеми. Ако тој луто протестира кога го палпира грбот, тој ја тресе кожата на гребенот како да сака да отстрани мува, тој се движи нервозно, има тврди и контрактирани мускули, а кога ќе го допреме му предизвикуваме болка, тоа е знак дека седлото го мачи.

Оклопот е составен од железен лак во предниот дел и мостот, кој го држи остатокот од оклопот. Мостот мора да биде со соодветна ширина на коњот за да се избегне оштетување. Централниот канал треба да го расчисти 'рбетот. На Бастовите мора да имаат иста форма како и грбот на коњотАко не, ќе има силни притисоци во одредени области, а во други нема ништо.


Добро седло е да се избегнат повредите на коњот и неговата удобност, ниту секогаш најскапиот мора да биде најдобар, едноставно треба да барате соодветна мерка за вашиот тен.

Мерењата на седлото се мерат во инчи и се однесуваат на должината на седиштето што е за удобност на возачот, а не на коњот. На ширината на мостот нормално се мери во сантиметри или по опис: супер широк, широк, нормален, тесен, супер тесен. Типично може да се најдат пет мерења на ширината, некои производители прават уште повеќе.

Мора да се земе предвид различни видови на седло според секоја дисциплина. Западниот е изграден со оклоп, како англиски држачи. Тие имаат тенденција да го имаат седиштето многу назад, нема да биде важно дали коњот е многу силен на грбот, но многу ќе ги казни послабите коњи на грбот. Иако каубојското седло е различно, не е погодно за возачот да ја натовари целата своја тежина на грбот.

Коњ што носел А. лошата монтажа ќе биде аверзна кон неаДури и да облечете нова, мора да се навикнете, така што ќе ви го одземе стравот и провери дали не ви предизвикува болка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.