Дали протеинот е важен за конкурентскиот коњ?

коњски протеини

El коњот треба да вклучува храна во својата исхрана. Особено коњите кои се во конкуренција. Повеќе се оние што се сместени помеѓу тренинзите, тие се хранат со сено и слама, кои се наведената храна за да им се обезбедат протеини што им се потребни. Дури ако никогаш не треба да надминувате 12% од диетата на возрасен коњ.

Протеините играат важна улога во процесот на транспорт на минерали низ крвта и за имунолошки систем на коњите. Затоа тие се многу важни за доброто здравје на коњот. Бидејќи тие се основа за градење и поправка на мускулите и другите меки ткива во телото.


Покрај тоа, адекватната и правилна диета може да направи разлика во спортовите на високо ниво. Коњ ви требаат околу 1000 - 1200 грама протеини на ден. Со просек од околу 9 кг храна на ден и најмалку еден килограм, треба да извлечете протеини.

Хранливи материи и протеини за конкурентскиот коњ

Всушност, ако зборуваме за коњи кои едвај вежбаат, тоа не би било толку важно бидејќи тие добиваат доволно хранливи материи во нивната секојдневна исхрана. Сепак, работите целосно се менуваат кога коњот треба да настапи во тешка спортска конкуренција. Како што кога ќе се потјат многу им требаат повеќе протеини. Покрај тоа, во спортови на високо ниво, товарот е поголем, затоа знаеме дека е погодно да се зголеми неговиот капацитет преку добра диета.

Коњот за натпреварување не може да има недостатоци во однос на додатоци и хранливи материи. Бидејќи треба да избегнете мали проблеми пред да развијат повреди кои можат да го задржат коњот подалеку од конкуренцијата подолг временски период.

исто така, влијае на тежината и состојбата на телото да ја изврши вежбата во конкуренција. Мали промени во телесните масти можат да влијаат на перформансите на одредени коњи. Со други зборови, вишокот е лош како и телесниот недостаток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.