Болести на коњски копита

Копита на црн коњ

Коњите се, без сомнение, едно од животните што е најтесно поврзано со човекот. Ова животно стана голема страст на огромен број луѓе. Нејзината убавина, нејзината елеганција и, пред сè, нејзината благородност се виновни за ова. Но, справувањето со коњ значи да му пружиме сета неопходна грижа, без да изгубиме од вид многу важен дел од неговата анатомија: кацигите.

И, тоа е дека за животно со таква големина, што прави толку импулсивни движења и гестови во многу прилики, клучно е одржувањето на нозете во совршена состојба, нешто што вклучува и копита. Овие се одговорни, во голема мера, за да се изврши правилно газење на коњ, покрај тоа, тие контактираат директно со површината и земјата.

Дури и ако се чини дека не постојат многу болести и инфекции кои напаѓаат и директно влијаат на копитата. Познавањето на неговите симптоми и учењето како да се бориме против нив е клучно за да се гарантира благосостојбата на нашиот коњ.

Ако не знаете многу добро кои се овие болести, во оваа статија ќе ги опишеме.

Кандидијаза

Поднесување на копита

Кандидијазата може да биде една од болестите што се јавува најмногу во копитата на коњот. Таа е предизвикана од бактерија која расте и се размножува кога условите за влажност се навистина поволни..

Оваа бактерија започнува да ги уништува и распаѓа ткивата што го сочинуваат копитот, дури и гниејќи го кога е во многу напреден процес. Лесно е да се идентификува бидејќи произведува многу силен и карактеристичен мирис.

Неговата елиминација е релативно лесна, бидејќи на пазарот на располагање наоѓаме широк спектар на производи со кои може целосно да се искорени. За да се спречи неговиот изглед, доволно е со редовно чистење и соодветна хигиена и во телото на животното и во просторите во кои живее.

Суви и испукани копита

Друга многу честа околност е дека нашиот коњ има многу суви и испукани копита, што може да се претвори во лупење и пукнатини.

Оваа патологија се јавува кога нашиот коњ постојано се движи и оди по многу тврди површини како што е асфалтот, кога извршувате големи оптоварувања или, исто така, кога подолг временски период е подложен на живот во многу суви и суви средини и клими.

Апсцеси

Одење човек и коњ

Апсцеси се предизвикани од голем број патогени микроорганизми кои се размножуваат на копита на коњот. Овие патогени микроорганизми можат да бидат од различни типови и на крајот да предизвикаат сериозна куцаност, модринки, па дури и повреди кои продираат во копито.

Бидејќи кацигата е област која е ретко населена со крвни садови, антибиотиците администрирани орално се практично неефикасни, затоа е потребно да се применат супстанции кои делуваат директно на кацигата или неговите рани, да се нанесуваат завои и антиинфламатори.

Јорган

Ова е можеби една од најретките услови што може да се забележат на копитата на коњот. Таа е предизвикана од прашање од непознато потекло што продира во ногата на коњите сè додека не стигне до основата на копито, што подразбира дека може да се случи за да се спречи неговото продолжување, дел од самиот труп треба да се отсече. Ова се претвора во сериозни проблеми со подвижноста на животното во иднина.

Навикуларен синдром

Нога на коњ и нога на човекот

Како што сугерира неговото име, оваа болест делува на навикуларната коска на ногата на коњот, предизвикувајќи воспаление во ткивото што ја опкружува самата коска.

Неговите причини се многу: лошо поставени потковици, слабо направени резови на копита, вишок тежина на животното итн. Кога коњот ја има оваа болест, може лесно да се знае, бидејќи избегнува да стапне или дистрибуира стапало во задната област на копито.

Денес, не постои специфичен третман за борба против Навикуларниот синдром, така што може да се каже дека тоа е болест која ако се појави, ќе ја придружува индивидуата за цел живот. Вистина е дека постојат некои техники кои помагаат проблемите што ги предизвикува да не станат многу сериозни.

Ламинитис

Чистење на кациги

Ламинатите што ја прицврстуваат коската на педалата до внатрешноста на копитата на коњот се ослабени. Тоа е во тој прецизен момент кога соединението на коските и копитата се крши, предизвикувајќи првиот од нив да ротира. Логично, овој факт е вовед во многу црно сценарио за нашиот коњ, кој ќе страда од силна и силна болка, видлива и пролонгирана куцање итн.

За да се избегне неговиот изглед, ние сме претставени со некои упатства за да се усогласат со, како што се: спречи коњот да работи прекумерно на тврди површини, да му обезбеди добра диета во која не се злоупотребуваат житарици и шеќери или правилно се сечат копита. Штом знаеме дека коњот страда од ламинитис, потребно е да се знае како да се постапува. Како прво, не смееме да го принудуваме да оди, а уште помалку да работиме присилно, да нанесуваме ладно на кацигата и некој вид на супстанца што може да послужи како антиинфламаторно, итн

Со сите овие информации, се надеваме дека ви помогнавме и, се разбира, коментирајте дека секогаш кога нашиот коњ има некаков вид на болест Задолжително е да се оди на ветеринар или квалификувано лице.

Делови од копито на коњот

делови за коњски копита

Откако човечкото суштество започна да го припитомува коњот, тој го изложува на зголемено абење на копитата. Од оваа причина, важно е да ги знаеме различните делови што ги имаат за да можеме подобро да се грижиме за нив:

 • Прва фаланга: тоа е првата коска, на која е прицврстен фалангинот.
 • Фалангина: е централна коска на прстите.
 • Корона: е испакнатиот дел што се наоѓа на врвот на шлемот.
 • Ноктите: дел од шлемот.
 • Фалангета: е третата коска на ноктот.
 • Ид: надворешен дел од шлемот.
 • Пулпејо: гломазен дел од идот.
 • Пета: дел зад ногата.
 • Fаба: тоа е роговиден, мек и флексибилен дел кој се наоѓа под кацигата.
 • Медијална лагуна: тоа е празен простор лоциран кон средината на шлемот.
 • Помал Сезамоид: е мала метатарзална коска.
 • Палма: е дел од стапалото што доаѓа во контакт со земјата.
 • Потковица: е чевелот изработен од метал кој е фиксиран на копито на коњот.

Како да се грижите за копита за коњи

Копита на коњ треба редовно одржување. За да го направите ова, она што треба да го направите е исчистете ги со средство за чистење на кациги, отстранувајќи ја целата преостаната нечистотија. Покрај тоа, многу е потребно да се стави посебен акцент на чистење на жабата, бидејќи се наоѓа во таа област каде што се акумулираат бактериите.

Ние мора да го провериме тоа без посекотини, нема пукнатини, нема лош мирис. Доколку има, ние ќе ја третираме инфекцијата со специфични производи.

Конечно, ќе погледнеме во потковицата, која мора да биде добро поправена.

Поврзана статија:
Шлемот и неговото одржување

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нурија dijo

  Извинете, инфекцијата со квасец е предизвикана од габа наречена кандида албиканс, затоа воопшто не е бактериска инфекција.

 2.   Вусвел Jeanан quesак dijo

  Многу добра Нурија! Кандидијазата е не-бактериско габично заболување ,,,, но многу ми се допаѓа режимот на превенција што го постави Марија: секојдневното чистење на копитата помага многу, а исто така избегнувајте животното постојано да е во влажни подрачја ...

 3.   ЈУАН АНТОНИО dijo

  ШТО ЗНАЧИ ПОЈАВАТА НА Прстените на Шлемот?

 4.   Престани dijo

  Кога ќе го исчистам копита кобила, мали парчиња од копито се распрснуваат, како лесно да се распаѓа, каква болест е тоа? И, како да се избегне, помага

 5.   Pascual dijo

  Имам кобила што ја оставам зима без потковици и има бела нога многу истрошена, што да направам ???