Болести на залак од коњ

болести

Најчести болести на коњите се оние кои потекнуваат претежно од каснувања од комарци и крлежи. Симптомите се движат од несакани несакани ефекти како дијареја до посериозни симптоми како губење на мускулна контрола.

Еден од најчести заболувања е тетанусотТоа е опасна инфекција што е предизвикана од бактерии кои влегуваат во рана на коњ, исто така е болест што може да се пренесе од мајката до ждребот преку папочната врвца.


Оваа болест може многу да произведе смрт на коњот поради парализа на дишните органи ако не се лекува. Но, ако раната се исчисти и се отстрани целото ткиво во заразената област, антибиотиците можат да ја искоренат инфекцијата.

Исто така, треба да бидете внимателни со каснувања од крлежи бидејќи пренесуваат многу болести на коњите. На Појавување на Лајм Таа има бактериска природа и полека предизвикува симптоми како што се артритис и болка во коњот.

La Ерлихиоза од коњи Тоа е болест пренесена од крлежи кај мали микроорганизми кои му даваат треска на коњот и го губат апетитот, но третманот со антибиотици може да го излечи коњот кога ќе се дијагностицира болеста.

Од друга страна екстремна анемија што може да ја претрпи коњот Тоа е резултат на пироплазмоза кај коњите, додека треската од крлежи во Колорадо е сериозна вирусна инфекција, и двете се вообичаени коњски болести преципитирани со каснување од крлеж.

Друга болест предизвикана од каснување од комарец е Вирус на Западен Нил. Вирусот резултира со енцефалитис заедно со можен менингитис, тоа е воспаление на мембраната на 'рбетниот мозок и мозокот. Како последица на тоа, коњот има мускулен тремор, недостаток на координација и летаргија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.