Болести во устата на коњот

устата на коњот

На коњи може да страдаат од различни болести во устата, многу од нив се вродени и други стекнати. Болестите обично се манифестираат со различни знаци и симптоми што треба да ги знаете:

За да се изврши стоматолошки преглед на коњи, професионалците мора да имаат добра светлина и соодветно ограничување на животното. Исто така, мора да ги има елементите што ви овозможуваат да имате пристап до внатрешноста на устата.

Препорачливо е да се спроведе редовни усни испити, пред да се појават знаци на болест. Во случај на проблеми, може да се постигне вадење на забот, за тоа мора да се изврши општа анестезија.

Знаци што постојат проблеми со забите:

 • Губење на тежина
 • Општо влошување
 • Губење на сјај во вашата коса
 • Cansancio
 • Губење на апетит
 • Намален раст
 • Проблеми со џвакање
 • Проблеми во асимилацијата на храната и во нејзиното варење
 • Количен изглед
 • Прекумерна саливација
 • Гнил здив
 • Тие не сакаат да пијат вода
 • Деформација на вилицата и лицето
 • Болки за џвакање
 • Присуство на скршени заби
 • Нарушувања во однесувањето

Повеќе информации - Коњи што гризат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.