Анатомија на коњи

анатомија на коњи

Коњот отсекогаш се сметал за спортист и природен преживеан, бидејќи тоа беше состојбата што им овозможуваше да преживеат, во минатото, како диво животно. Неговата анатомија е составена од: скелет, мускули, апарати и системи.

El коњски скелет има меѓу своите функции,  да обезбеди поддршка на мускулите, заштита на внатрешните органи, поддршка на меките ткива и неопходна подвижност на неговите делови, така што коњот може да се движи со различна брзина, да легне или пасе. Коските, во нивните зглобови, се составени од 'рскавица која е одговорна за компензација на абењето на површината на коската.


Сепак, најзабележителната карактеристика во анатомски за модерниот коњ е копитата со еден прст во секоја од нејзините екстремитети, бидејќи неговите коскени формации што одговараат на страничните прсти исчезнаа поради недостаток на употреба, а денес тие можат да се видат на страните на централната коска.

Функцијата на шлемот или стаклото е да ја пријавува тежината на телото. Сопственици на А. исклучително сложена структура, многу чувствителен на притисок и со одлично снабдување со крв и нерв. Се состои од надворешен слој заштитен со корнеална супстанција, која расте надолу од коронарната лента.

Како и другите видови цицачи, коњи, Тие имаат четири вида основни ткива. Секој од нив има свои посебни карактеристики кои придонесуваат за функцијата на целото тело. Сврзното ткиво исполнува функции како што се оние на коскените структури, кои го поддржуваат и обликуваат телото и неговите меки структури.

Едноставни форми на ова ткиво се тетивите, лигаментите и обвивките од влакнести материјали кои штитат разни органи и мускули. Овие мускули овозможуваат движење на коњот и тие се вградени во коската на едниот крај и во вашите тетиви на другиот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.