Кои се алергиите и површните инфекции кај коњите?

Комплет коњи

Не е изненадувачки што, понекогаш, нашиот коњ гребе често, понекогаш против кој било предмет. Оваа практика, спроведена агресивно, може да предизвика иритации на вашата кожа, опаѓање на косата или појава на површни рани. Нешто што секако загрижува и мора да се реши што е можно побрзо.

За да се олесни проблемот, првото нешто е пребарување и пронаоѓање на фокусот на изворот, што воопшто не е лесно и би станало макотрпна задача доколку ни недостасува потребното знаење.

Следно, со цел да им помогнеме и да ги водиме, се изложени можните причини за гореспоменатите симптоми и колку тие се вознемирувачки, логично, за коњите:

Грини

Главните причини за инфекции, алергии и иритации на кожата се обично страшните грини. Типично овие грините обично се наоѓаат во храната, главно во житарките, и може да се манифестира со мали испакнатини во различни области на телото. Најчестите се нарекуваат „Грини од сено“, кои ги генерираат овие грутки на лицето и вратот на животното.

Но, не сите удари имаат грини како виновник. Грутките во екстремитетите и стомакот го посочуваат креветот како главен осомничен. Оние што ќе се појават во областа каде што е поставено седлото, може да се должи на алергија на производите што се користат за миење на седлото и други средства.

Како и кај луѓето, мрсната кожа станува совршена средина за раст на габите, така коњите со основна pH на кожата се склони кон нив. коњи кои се хранат

Печурки

Габите, исто така, генерираат низа инфекции кои предизвикуваат досадно абразивно чешање, па дури и површни лезии. Во рамките на овие габични инфекции, најчесто е рингворм, што исто така обично се манифестира кај птици.

Хемиски супстанции

Во грижата за нашите коњи обично користиме безброј хемиски производи, или за чистење, хранење итн. Треба да бидете многу внимателни со промените во употребата на овие супстанции, бидејќи оваа промена може да доведе до алергии и други нарушувања. Јасен пример се наоѓа кога користиме алатки за дезинфекција на шталите, освен вообичаените. Исто така, вообичаено е храната да се третира хемиски, а неговото внесување завршува со внатрешно и површно создавање на пречки и нарушувања.

Каснувања

Каснувањата од инсекти се, без сомнение, една од најстрашните работи, бидејќи тие се чести, многу променливи и несигурни. Тие се појавуваат неочекувано и доведуваат до многу сериозни проблеми. За неколку минути, коњот може да премине од потполно здрав изглед во многу критична состојба. Реакциите на убоди може да варираат од обичен јадеж и иритација до блокиран дишен пат или потешки работи. Треба да бидете многу внимателни со ова! На процесионски гасеници y оси се главните закани.

Нормално, антихистаминиците обично се лекот, освен ако не се занимаваме со исклучителен или многу специфичен случај на убод.

хранење

Како што споменавме погоре, многу од храната што им ја даваме на коњите се третира со хемикалии, како што се адитиви, што доведува до алергии. Сепак, докажано е дека не е вообичаено храната да биде еден од главните протагонисти на повеќето алергиски болести. Меѓутоа, ако се сомневаме дека вината е во исхраната, можеме да извршиме драстична промена во неа, привремено, со цел да видиме дали проблемот исчезнува, што, популарно, е познато како „Елиминациона диета“.

кобила и ждребе

Како прво, мора да отстраните сè друго освен сено од дивината и да снабдувате со разни видови сточна храна. Следно, набудувајте дали алергиските симптоми почнуваат да исчезнуваат. Потоа, друга храна треба да се воведе индивидуално, со цел да се открие дали коњот покажува знаци на непријатност. Ако тоа се случи, храната што ги предизвикала мора да се елиминира и да се замени со алтернатива што ги обезбедува истите хранливи својства.

Многу експерти во оваа област се посветени на комбинирање на оваа диета за елиминација со различни тестови, меѓу кои и тестот на Имунодифузија во агар гелот И анализата ELISA кои, нашироко кажано, се состојат од мерење на одговорите на антителата на коњот на напади од различни видови алергени и инфективни агенси.

Тестот за имунодифузија во агар гелот не открива инфекција сè додека животното не произведе антитела и се карактеризира со развој во прилично долг временски период (станува збор за неколку дена). Од своја страна, анализата на ЕЛИСА, и поконкретно, на тип Ц (анализа на имуносорбент поврзан со ензимски конкурент) и  SA (синтетичка анализа поврзана со антигени имуносорбенти), е многу побрз тест за кој се потребни само неколку часа.

Храната што содржи високо ниво на протеини е подложна на сомневање во алергиски процеси, иако не е нешто за што се базира на научни докази.

Раната дијагноза, како и секогаш, е неопходна за да се обезбеди здравјето на нашиот коњ. Важно е да не се игнорира, и во најмал знак, да се активира состојбата на тревога и да се набудува дали се повторуваат аномалните однесувања. Ако е така, многу е веројатно дека се соочуваме со алергија или станува збор за фунгицидна или акарицидна инфекција, без да се занемари диетата.

Треба да се напомене дека во овој напис се презентирани различни алтернативи кои имаат за цел да нè водат во потрага по тоа зошто нашиот коњ претерано гребе, покажува ненормално однесување, кожни инфекции или други видови на симптоми. Ова не значи дека сте, да или да, причините.

Соочени со секаков вид на назадување, без разлика дали се од ваква природа или не, доколку постои можност, препорачливо е да се обратите кај експерт од областа. Ветеринарите ќе бидат оние кои ќе ни го понудат најдоброто решение и ќе нè водат да ја подобриме грижата за последователните активности и да се обидеме да спречиме можни релапси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.