Коњ албино

Изгледот на албино коњот е многу посебен

На албино коњи тие се величествени животни. Тие не се толку познати како оние со коса во една или повеќе бои, но несомнено се едни од оние кои привлекуваат најголемо внимание. Но, какви се тие точно?

Ако сакате да знаете сè за нив, во оваа специјална статија ќе научите да ги идентификувате, но и да се грижи за нив.

Потекло и историја на албино коњите

Албино коњот мора да јаде што е можно природно храна за да биде здрав

Наши протагонисти се животни кои ја започнаа својата еволуција во Европа. Оттаму ги донеле доселеници во Соединетите Држави во текот на XVI и XVII век, каде се ширеле на целата територија. Сепак, тие не биле признати како раса се до 1937 година.

Su бојата има тенденција да биде бела или најмногу млечна боја па оттука и неговото име. Оваа скапоцена боја е всушност генетски дефект што се пренесува од генерација на генерација. Овој дефект е недостаток на ген кој го метаболизира тирозин кој произведува меланин во неговите слоеви. Ова се должи и на неговата јасна боја на очите, без разлика дали е сина или црвена, дури и розова во случај на коњи. диви албиноси.

Расата беше призната дваесет години по нејзиното создавање преку мешавина од Морган Маре и Белиот пастув приближно кон крајот на триесеттите години. Очигледно, тоа е раса која спаѓа во категоријата бели коњи.

Неговата способност да изведува различни вештини и дисциплини го прави а светски воодушевен коњ и признати. Тоа е крст помеѓу топла крв и ладна крв, предизвикувајќи топла крв и ова се должи на неговиот голем темперамент и разноврсност. Тоа е рамнотежа помеѓу две крвави, помеѓу две раси. Тоа е, без сомнение, една од најголемите убавици на оваа планета.

Кои се нејзините карактеристики?

На прв поглед, албино-коњите изгледаат добро како што се, но постојат низа карактеристики што мора да ги знаеме и кои ги прават коњи со единствена убавина и елеганција. Како прво, мора да знаеме што е албинизам. Па, албинизмот е генетско нарушување што се појавува како последица на недостаток на синтеза на тирозини, кои се аминокиселини кои се вклучени во создавањето на пигментот познат како меланин. Следствено, косата на овие животни е белузлава или мека крема, а имаат и сини или црвеникави очи.

Неговото тело е со големина средно големо, со висина помеѓу 150 и 160 сантиметри и тежина помеѓу 400 и 500 килограми.. Неговата глава и нозете се големи, а погледот одразува мирен карактер. Покрај тоа, важно е да се додаде дека има животен век од 25-40 години.

Какво е вашето однесување и личност?

Коњи албино тие се послушни, верни и многу трпеливи. Под услов да се воспитуваат со еднаква почит, тие можат да станат неверојатни придружници со кои ќе поминат одлични времиња на отворено. Тие исто така добро се согласуваат со деца и обично немаат проблеми со други домашни миленици, поради што се покажаа како неверојатни крзнени. Па, што чекаш да добиеш копија?

Како е здравјето на албино коњите?

Грижете се за вашиот албино коњ

Коњите албино можат да страдаат од истите болести како и секоја друга раса на коњи, а тоа се:

 • Коњски грип: тоа е многу заразна вирусна болест која се карактеризира со кашлица, конјунктивитис, треска и исцедок од носот. Не е фатално сè додека животното добива ветеринарен третман.
 • Rabie: Тоа е многу заразна вирусна болест која се шири преку заразена плунка што влегува во телото. Најчестите симптоми се: ненадејни промени во расположението, можна агресија, страв од вода, гадење, повраќање, болка во областа на залак, немир и, во многу тешки случаи, кома и смрт. За жал, нема лек, но има вакцини кои ќе ве заштитат.
 • Енцефаломиелитис од коњи: Тоа е заразна вирусна болест што се пренесува преку каснување од заразени комарци. Симптомите се висока температура, безволност, колика, дијареја, крварење, губење на апетит. Многу е важно да се консултирате со професионалец веднаш штом ќе ги откриеме првите симптоми.

Но, покрај тоа, поради бојата на вашите очи, може да имате разни состојби на очите, бидејќи вашата мрежница не поддржува силен влез на светлина и помалку за долго време. Затоа, важно е да се чуваат заштитени од директно сонце, особено за време на централните часови на денот.

Каква грижа им е потребна?

Исто како и секој друг коњ:

хранење

Неопходно е дајте му висококвалитетна диета за да имате подобро здравје, без разлика дали се работи за добиточна храна, фуражни или жито. Во зависност од возраста и големината, ќе мора да дадете повеќе или помалку сума. Имате повеќе информации на оваа тема овде.

Хигиена

Нормално е дека, за време на вежбање или прошетки, вашата коса се валка со прашина, трева, кал или дури и измет. Така, мора да го четкате секој ден и да му давате неделно капење за да ја отстраните целата нечистотија. Исто така, неколку пати неделно треба да го чистите блокот во кој живеете. На овој начин, ќе избегнете можни инфекции што можат да го загрозат нивното здравје.

Вежба

Коњите кои живеат во дивината патуваат на долги растојанија секој ден. Тие го прават тоа за да најдат подобри пасишта и / или области каде што можат да бидат заштитени, но тоа не значи дека албино-коњите што живеат со човечко семејство не мора да вежбаат. Всушност, за да ги направиш навистина среќни мора да одиш со нив, да ги тераш да џогираат и да скокаат, но избегнување на најсончевите часови.

Ветеринарство

Во текот на вашиот живот може да бидете погодени од разни болести. Да се ​​обиде да ги спречи, ќе биде потребно да им се дадат сите потребни вакцини и консултирајте се со професионалец секогаш кога се сомневате дека вашето здравје не е добро.

Албино коњот треба да вежба како и секој друг

Коњите албино се коњи со кои, следејќи ги сите совети што ви ги понудивме, сигурно ќе уживате многу. Се надеваме дека научивте многу за нив и дека од сега можете да имате многу одлични моменти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   бујно цвеќе dijo

  Не е јасно дали се однесува на палтото или на официјално призната раса или во дисциплините што може да ги изврши, библиографијата исто така не би била лоша во врска со тоа каде е извлечен изворот на информации.
  Исто така, коњите со недостаток на пигментација околу очите се склони на карцином на око и кожни шанцеломи, што значи дека делот што вели дека не се склони на други болести освен превентивни вакцини, не би бил точен, покрај сериозните изгореници од сонце што многу се забележува кај коњите во кои нема пигментација лабава на поле, така што сопственикот мора да се грижи и за креми за кожа, како што се креми за сончање, особено околу очите и осико, каде што немаат коса што го прави посклоно на директно зрачење