Што да направите ако вашиот коњ се спротивстави кога ќе го закачите

Англо-шпанска кобила со упад од рација и филе од Песоа

Во мојот претходен напис зборував како да го подготвите вашиот коњ пред да заминете на патеката; и кога се става столот, како дремка. Тој рече дека нервозните коњи можеби сакаат да го избегнат овој момент, предизвикувајќи проблеми при поставувањето на опремата; но бидете нервозни или не, можеби вашиот коњ тој се спротивставува кога дремне, и нема шанси да ти ја отворам устата. Ова е позастапено отколку што треба, особено во јавањето коњи и коњичките клубови.

Може да се должи на многу фактори, меѓу кои можеме да потенцираме дека коњот, најверојатно, не се чувствува прилагодливо со работата што ја работи на патеката или со тоа како се третира кога е монтирана. Се разбира, ако коњот не сака да го дреме, тоа значи а одбивање да се вози. Иако постои и можност тоа да е нешто специфично, поради проблеми со забите, на пример. Ако вашиот коњ ја немаше оваа манија и се појави одеднаш, треба веднаш да се јавите на ветеринар, бидејќи тоа веројатно се должи на непријатност во забите.

Како и да е, тешко е хоби да се отстрани, па дури има и коњи кои го фаќаат дури и кога водат балансиран живот. Можеби сте чуле или прочитале дека главното „решение“ е да ставите прст на аголот од устата, каде што седи устата, и на овој начин треба да ја отворите устата; но знам дека не секогаш работи толку добро. Ако сте очајни и повеќе не знаете што да правите за да не ја живеете таа бесконечна борба да ја отворате устата секој ден, еве ви донесувам неколку трикови.

Засладете го непцето со мед!

Еден од најдобрите трикови за да го натерате вашиот коњ да ја отвори устата е да користите мед, или друг сличен елемент, како што е сируп од агава или јаворов сируп. Ова, бидејќи е слатко, ги привлекува, со што станува добар начин за „разговор“. Прво, ставете малку во неговата рака да видите дали е заинтересиран, дали воопшто нема да направите валкана работа! Во случај тестот да биде успешен, и вашиот коњ влезе во тест „дај ми повеќе, човечко“ ставете мед низ целата уста на дремка. Сега само треба да се молите и да се обидете повторно. Коњ треба да бидат привлечени за неа и заборавајќи дека она што и влегува во уста е нејзин бифтек или гризе доволно долго за да нема враќање назад.

Трик или лекување: јаболка и моркови

Ако медото не ви одговара, кој коњ може да одолее на богат морков? И сочно, свежо јаболко? Вашата следна мисија ќе биде му го одвлекува вниманието малку со кое било од овие две сочни задоволства, така што ќе ја отворите устата без да сфатите. Можете да го искористите тоа само кога ќе се отвори за да земете задоволство или да се обидете да закачите парче во залак или стек. Можете дури и да држите парче слатки со едната рака, а устата (до краевите) со другата, до те измами со мирис на храна; многумина едноставно ќе помислат дека се попаметни од вас, мислејќи дека можат само да го грабнат слаткото. Изостри ги паметите и стани измамник за да ја постигнеш целта. Ако се обидете да ги покриете очите, тоа може да биде поефикасно (но подобро како последна опција).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.