Шире раса: моќен и отпорен коњ

Шире трка

Разговор за Шире раса дзборуваме за една од помоќни и отпорни коњи кои постојат, тој не е агилен коњ поради неговата големина, но сето тоа се компензира со огромна сила тоа има. Има мускулен заден дел и широк граден кош. Обично се разликуваат многу добро затоа што повеќето имаат долни екстремитети покриени со долга и свилена коса што ги покриваат копитите кои се кружни и силни.

Коњот Шире има голема глава со конвексен профил, т.е. големи, заоблени образи и su самата анатомија е мускулеста и заоблена, како да се работи за пропаганди. Тоа е многу послушна, стабилна и гломазна раса со висина која се движи од 1 до 65 метри на гребенот. Палтото на нивното крзно, во повеќето примероци, е црно, светло-кафеаво и темно.


Потекнува од XIV век Кога сто ломбардни коњи биле увезени директно од Англија за да се спарат со родните кобили од округот Шире, нивната цел била да одгледуваат раса што е способна да поддржува оклоп. Оттука и верувањето дека дури и Ширерот може да слезе од средновековните времиња.

Подоцна тие биле користени за земјоделци на кои им требаше силен и моќен коњ можат да ја влечат количката и да ги обработуваат своите полиња и да бидат совршен коњ за влечење за да носат тешки товари во количките по лошите патишта.

Тоа беше во 1882 век кога тој беше активен дел од англискиот земјоделски живот и во транспортот на стоки помеѓу пристаништето и железничката станица. Бидејќи оваа раса била толку фундаментална во Велика Британија, затоа во XNUMX г. прва книга за потекло со регистрација на родословието на производите.

Тие во моментов се популарни на саеми и изложби. Одгледувачите ги преминуваат овие примероци со умерени или чистокрвни коњи за да произведат конкурентни коњи со стабилни темпераменти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.