Чилеански родео

Чилеански родео

Ние ќе ви кажеме некои од карактеристики на чилеанското родео. Има правила на Чилеанската Родео Федерација. Се смета за коњички спорт.

ова спортКако што покажува неговото име, потеклото го има во Чиле, каде од 1962 година се смета за национален спорт. Родеото е меѓу различните фестивали што се одржуваат во чилеанското село. Овој спорт се игра во место во форма на полумесечина, целта е дека јака (составена од двајца возачи и два коња) успева да запре управувач во областа што е во внатрешноста на полумесечината.

Овој спорт се изведува во Чиле веќе четири века. Од година во година во Монументалната Медијалуна де Ранкагва се одржува Националното првенство во Родео, што е најважниот турнир од оваа активност, каде се среќаваат претставници од различни делови на земјата Тоа е доста популарен спорт.

Во моментов, родеото е еден од најчесто практикуваните спортови во оваа земја, некои велат дека го зазема второто место по фудбал 4. Овој спорт се практикува во различни рурални области низ целата земја.

Заградите каде што се практикува родеото се изградени во големите градови на земјата, ова е последица на проширувањето што го имаше во средината на XNUMX век.

Повеќе информации - Како е родеото во светот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.