Сакам да го купам мојот прв коњ

купи коњи

Пред да започнете со потрага по коњ, откако ќе бидете цврсто заинтересирани за купување, мора да знаете што навистина бараме. Што барате и за каква цел и, пред сè, кој буџет е достапен.

Очигледно кога сте решиле да купите коњ, тоа е затоа што прво сте станале свесни за одговорност што доаѓа со сопственост на коњ, и барањата за добра нега се исполнети.


Аспекти да се разгледа

Ако е првиот коњ, се препорачува тоа еден од старост, што е да се каже околу 8 години. Идеална возраст за почеток или за купување. Мирен темперамент и многу разноврсен за прилагодување. Фолати или млади коњи не се препорачуваат ако не сме иницирани во дресура.

Исто така, не е препорачливо да се здобиеме со добар коњ ако едноставно одиме да се вади на прошетка еднаш месечно. Оттука, јасно е зошто го сакаме и што очекуваме од тоа. Да се ​​биде првиот коњ, не е потребно да се има тркачки коњ или кого има висока цена. По можност тоа е раскажување бидејќи тие се оние кои даваат помалку проблеми.

Најдобра раса за почеток се оние кои се индицирани за спорт и особено оние за коњички прошетки и подготвени да направат малку дисциплина. Отфрлете ги одличните спринтери или скокачи. Бидејќи станува збор за многу нервозни и топлокрвни раси.

Ако имате некој на кого му верувате и кој ги разбира расите, се препорачува да бидете надлежни за вас започнете пребарување. Големите професионалци на јавањето се најидентификувани за стекнување на коњите. Саемите и пазарите најдобро е да се избегнуваат затоа што тие обично не се многу регулирани.

За време на купувањето мора да направете ажурирани ветеринарни прегледи. Верична и ажурирана документација за коњот и секогаш склучувајте договор за продажба во случај да има проблем и мора да побарате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.