Раси на коњи: Канаѓанецот

Канадски
La раса од Канада Како што покажува неговото име, тоа е а гордост за вашата матична земја. Канаѓанецот, ценет како коњ каскет, се врати назад, откако беше на работ на истребување во повеќе од една прилика. Исто така, има влијание врз развојот на бројни раси во Северна Америка, како што се Стандардред, американскиот коњ Сила и Морган.

Многу слично на Раса на МорганКанаѓанецот е компактен и цврст коњ, со длетаста глава и големи, добро распоредени очи. Со мускулеста градба и заоблен врат, тој има голема моќ и издржлив капацитет.


историја

Оваа расата има свое француско потекло. Тоа беше Луј XIV со цел развој на програма за размножување кој ги воведе на новиот континент. На првото патување, во 1665 година, преживеале само два пастуви и дванаесет кобили, но беа испратени повеќе. Конечно може да се формира добра колонија бидејќи кралот им ги продаваше на земјоделците.

Историјата на канадската раса може да се врати во XNUMX век кога Самуел Аргаил воведе диви коњи во Америка. Ова се вели дека е прва инстанца на Француски канадски раси во земјата а некои од овие коњи биле извезени во САД. Имаше голема потреба за коњи во каснување.

Повеќето од Канадските коњи се одгледуваат за накуцване. Тоа беше во 1987 година кога канадските коњи го освоија шампионатот во Северна Америка. Овој коњ е многу разноврсен. Таа е погодна за скокање во возење, рација и обука, како и за работа на ранчот. Тоа е коњаник со личност, разумен и идеален за рекреативно возење.

Исто така познат како мал железен коњ, токму поради нивната сила, волја, curубопитност и отпорност на екстремни клими. Закрепнати од тоа што беа на работ на истребување во повеќе од една прилика, во моментов има повеќе од 500 коњи од оваа раса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.