Норвешки фјордонски коњ

Норвешки фјордонски коњ

 

El Норвешки фјорд коњ Тоа е раса на коњи која се истакнува во облекување, коњски ендуро, скокање и, се разбира, работи воопшто.

Тој е очигледно мал коњ, но кој, пак, има силен провев. Тој е еден од најагилните коњи што постојат и затоа во Норвешка со децении служи голема помош во земјоделството во таа земја. Како што сугерира неговото име, неговото потекло датира од Норвешка, поточно на запад од земјата, се смета за една од најстарите раси на коњи на планетата.


La Висина на коњскиот норвешки фјорд Не е многу, бидејќи едвај надминува еден и пол метар во вкупна висина (1,52 сантиметри). Што се однесува до тежината, таа може да варира во зависност од диетата и диетата што ја одржувате. Нивното крзно има тенденција на бои како костен, бел, сив костен и црно.

Што се однесува до неговите анатомски карактеристики, главата е конкавна по профил, придружена со огромни очи и мирен поглед. Го држи а многу мускулест и краток врат. За неговиот грб може да се каже дека е малку шуплив, заедно со груба грива и стои неколку инчи. Тие се сметаат за кружни и многу мускулести задни делови, кои пак се потпираат на цврсти нозе, и покрај тоа што се кратки, и со малку крзно.

Познато е дека е работен коњ, со добра моќ, прилагоден во споредба со другите раси, kindубезен, многу интелигентен и многу сигурен, можеби во некои случаи неуморен и, конечно, многу послушен.

Оваа раса се смета за предок на сите современи европски раси на коњи. Го припитомиле племињата Викинг во околу 2000 година п.н.е., кои мигрирале на Скандинавскиот полуостров. Затоа, тоа е едно од најчистите и најстарите раси датиран досега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.