Коњ од Мајорка

Коњ од Мајорка

El Коњ од Мајорка Тоа е автохтона раса на Мајорка и каде што денес, и покрај различните крстови, нејзината оригинална раса може да се цени и одржува. Коњот Мајорка спаѓа во групата коњи со јужно потекло од Пиринејскиот полуостров, со добра големина, силен и погоден за тешка работа. Иако првично тие беа одлични воени коњи и неопходни за размножување на мазги, прекрстени со магариња од Мајорка.

Тоа е раса признаена од 1989 година од Централата за размножување на скушаr, велат тие, од каталонските црни коњи, раса што сега е изумрена, а која пристигнала на островите во XIII век, која пак станала независна поради изоларна изолација.


El Коњот од Мајорка е мирен, силен, рустичен и многу трезен по карактер. Неговата силуета е витка, а бојата на наметката е црна. Главата е долга, сува и ослабена, со средна до голема големина, со мали, прави уши и скоро секогаш полни со коса, очите се темни, муцката е широка и силна, вратот е краток и не многу широк, косата изобилува и косата е силна и густа.

Не многу мускулест и истакнат ожене. Круп со долг наклон. Опашката е поставена ниска, долга и со долга, силна коса. На бојата на косата е црна, во сите свои варијанти, што му дава елегантен и сериозен изглед. Прифатливи се мали бели дамки на лицето во форма на змејот или кабелот. Висина: 150 сантиметри кај кобилите и 160 кај мажите.

Хармонијата на нејзините форми, елеганцијата на црната боја на коса и да се биде коњ со послушен и мирен темперамент, коњот од раса Мајорка денес има висока пазарна цена, што укажува на нејзината стабилност како раса, поради важноста на чистата генетика денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.