Коњ од Андалузија

Бел андалузиски коњ
Коњот е едно од животните што најмногу го придружувало човечкото суштество низ неговата историја. Animalивотно кое еволуирало заедно со човекот, придружувајќи се на нивните патеки во едно. Постојат многу раси на коњи кои постоеле и постојат. Сепак, многу малку успеаја да станат симболи и амблеми. Сепак, Коњ од Андалузија може да се пофали со таква состојба.

Коњи од Андалузија, или Чиста шпанска расаТие се дел од нашата култура што го шири името на Шпанија најмногу низ целиот свет. Раса воодушевена од сите оние loversубители на коњи.

Во оваа статија предложивме да знаете многу повеќе за ова животно: неговото потекло, карактеристики, размножување итн.

Потекло на коњот од Андалузија

Андалузиска кобила

Како може да биде поинаку, земја исто толку убава и убава Андалузија Требаше да биде амбиентот каде што се роди коњот Андалузија. Средниот век и калифатот на Кордоба бил активирачки контекст, заедно со стадата од повисоките класи во тоа време (најголемите виновници).

Малку по малку коњите со бетичко потекло ја зголемија важноста и популарноста, до тој степен што во периодот помеѓу XNUMX и XNUMX век, Беше забрането да се преминуваат коњите од југот на Пиринејскиот полуостров со останатите. Целта беше јасна, да се создаде линија што ќе го задржи целиот свој квалитет и ќе се издвојува од останатите. Подоцна, започнаа да се појавуваат првите одгледувачи, а чистокрвниот шпански коњ се оформуваше.

Сепак, сè не може да биде кревет со рози, а брзиот раст на андалузискиот коњ беше прекинат со Војната за независност. Иако, откако заврши конфликтот, активноста продолжи.

На крајот на 1912 век, особено од воената сфера, андалузискиот коњ беше претворен во предводник, а желбата да се зајакне оваа раса беше една од нејзините најголеми мисии. И за прв пат, во XNUMX година, првата книга беше отворена во Шпанија да се регистрираат арапски, англиски и англо-арапски чистокрвни коњи, сите со многу слични карактеристики, како на пр Чистокрвен шпански коњ (PRE).

За време на Втората Република, промоцијата на одгледување коњи стигна до Министерството за развој и земјоделство, промовирајќи го. Работата на Шпанската коњичка федерација беше исто така многу важна.

Дефинитивниот чекор за консолидација на расата се случи веќе во 1972 година кога Основано е Националното здружение на шпански одгледувачи на коњи (ANCEE) Во Севиillaа. Како резултат, имаше многу Саеми и настани што се појавија за да се популаризираат и промовираат овие коњи. Во последниве години, коњот од Андалузија исто така се пресели на спортското поле каде што имаше неколку настапи на престижни настани како што се Олимписките игри.

Карактеристики на андалузискиот коњ

Глава од коњ од Андалузија

Физички, коњот од Андалузија не е едно од најголемите коњски коњи. Уште повеќе, може да се каже дека нејзината големина е во просечни димензии. Неговата висина е вклучена во опсег помеѓу 155 сантиметри до 175 сантиметри.

Има многу пропорционално тело, со средна глава, каде највпечатливи се нејзините радосни и неверојатно експресивни очи. Градите се навистина широки и мускулести, со робустен грб, со краток и широк грб. Неговите нозе се долги и моќни. Дефинитивно, Андалузиските коњи се агилни и силни, како и елегантни и убави.

Нијансите на нивните палта се разновидни. Практично, оваа раса има место за скоро сите бои, со исклучок на пиото. Сепак, темните бои го преземаат водството, битие сивата боја најпопуларна.

Што се однесува до карактерот, ова може да биде вашиот највреден белег. Тие се послушни, благородни и интелигентни коњи, што ги олеснува припитомувањето доколку се добро згрижени. Можеби ова е исто така активирањето што стана животно толку разноврсна.

Тој е коњ кој се користи многу за јавање и како коњ за возење. Покрај тоа, таа е многу популарна меѓу дисциплините на дрес, каубојски дрес и други традиционални уметности како што е рехонео.

Размножување

Ждрепка од Андалузија

Нивното размножување главно се спроведува во Шпанија, но има и стада и штали од големо значење во различни делови на светот.

Начинот на одгледување на овие животни привлекува големо внимание, бидејќи тоа обично се прави од метод на полуслобода во кои кобилите живеат во стада. По раѓањето, има ждребиња што се продаваат кратко време, а други остануваат во стадото до три до четиригодишна возраст, каде што се разделуваат за да се скроти

Андалузиска цена на коњите денес

Андалузиски сиви коњи

Како и секогаш, доделувањето одредена вредност на коњ зависи од многу фактори: возраст, раса, пол, итн. Сепак, може да се каже дека како општо правило, се наоѓа вредноста на андалузиските или чистокрвни шпански коњи помеѓу 4000 и 6000 евра, бидејќи тоа е раса од големо значење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.