Коњи од Хановер, една од главните раси на скокови

Коњи од Хановер

Расата коњи од Хановер е една од типичните раси на коњи во дресот. Покрај тоа, таа е една од најпознатите се истакнува во натпреварите во скокање. Ова се должи на неговите главни карактеристики: моќната и избалансирана анатомија и неговиот послушен карактер. Сето ова го натерало една од најуспешните раси на спортско ниво и затоа во популарност.

Сепак, создавањето на расата е направена со ум за да се постигне коњ со добри вештини за земјоделска работа. Коњ што би бил широко користен во армијата. Раса на коњи што заврши една од најценетите во спортот како што веќе објавивме.

Дали ги познаваме малку повеќе?

Хановеровиот коњ, Потекнува од околу XNUMX век во градот Хановер, Германија, од каде потекнува нејзиното име.

Тоа беше резултат на преминување на различни кобили во областа со добри карактеристики за земјоделска работа y копии од Раса на Холштајн. Овој премин резултираше со добивање на елегантно животно на планината и светло, тоа исто така можеше да работи теренска работа заеднички.

Холштајн

Со текот на времето, расата би била изменета за да се прилагоди на новите употреби што и биле дадени, сè додека не достигне сегашната коњаница.

Карактеристики на коњот Хановер

Со висина помеѓу 155 см и 170 см, ова е многу подвижна раса, чија моќ на скокање е многу извонредна. Оваа карактеристика се должи на нејзината екстремитети: силни, компактни, релативно кратки и со изразени зглобови.

Има издолжен грб, мускулест задник и високо поставена опашка. На крајот на долг тенок врат, има глава со средна големина, која има експресивни очи.

Сега да разговараме за палтото на коњот Хановер. Слоевите можат да бидат многу разновидни, со која било од цврстите бои, што е најмногу темно кафеави или костени бои се чести.

Curубопитност во палтото на оваа раса е што првично беа избрани бели коњи, но генетиката направи оваа боја да исчезне целосно.

Коњ од Хановер

Извор: викимедија

Што се однесува до нивниот карактер, тие се коњи смирена по природа, многу послушна и интелигентна иако понекогаш, особено со хибриди, тие можат да покажат тврдоглавост.

Овие карактеристики беа во голема мера постигнати со исклучување на агресивните животни за време на размножувањето, се користат само оние коњи со мирен темперамент.

Малку повеќе од нејзината историја

Ние веќе споменавме на почетокот на статијата дека расата Хановерија во голема мера потекнува од Холштајнер. Покрај тоа, има крв од англиска чистокрвно и од првите коњи со потекло од областа Хановер.

Англиски хонорар и особено Кралот Georgeорџ Втори, тие особено се интересираа за расата Хановер.

Токму овој монарх беше тој Во 1735 година го основал првиот државен центар за размножување во Германија. За оваа цел фарма за обетки Град Селе. Тие беа коњи на трката Holsteiner, потомци на природни кобили со италијанска, шпанска и ориентална крв, наменети да носат вагони поради својата моќ и убав изглед. Тие исто така биле користени кобили чии карактеристики ги претвориле во животни одличен за земјоделска работа. 

Последново беше важно бидејќи одгледувањето на оваа раса имаше како цел да се постигне добар коњ во работата на терен и може и да биде разноврсна.

Ова беше раса на избор за влечење на британски кралски кочии до 1924 век. Во 500 година, бројот на пастуви бил околу XNUMX кај Селе. За време на Првата и Втората светска војна, расата Хановерија претрпе значителна штета.

На крајот на Втората светска војна, одгледувањето од раса Хановер зголемен на значаен начин поради зголемувањето на неговата употреба за спорт. Како последица, крстови со коњи англиски чистокрвни, со Тракенер и со арапи, добивање на уште помоќна и полесна раса. Одгледувањето беше посветено на коњот на седло за натпревари и особено за скокови. Овој нов пристап кон расата, ги претвори овие коњи во автентични спортисти.

Малку по малку се извезуваше низ целиот свет, да станете една од омилените раси за настани во облекување и да покажете скокови во скокови на препреки.

Облека

Во моментов, раса продолжи да расте во градот Селе, прави ригорозен избор на најдобри примероци за да се обезбеди за време на овековечувањето на расата да се задржат карактеристиките што ги прават овие коњи да блеснат во спортот. Тракенерите продолжуваат да бидат присутни за да ја зајакнат групата пастуви, бидејќи оваа раса со голем успех влијаеше на развојот на расата Хановер.

Да се ​​измери валидноста на овие пастуви следат процес што укажува толку многу вашите шанси за размножување како негови карактеристики за спортот. Овој тест се спроведува кога животните се стари околу две и пол години. По што, тие мора да поминат низ период од Испит со возач каде ќе се процени нивната способност за скок и облекување, неговиот карактер и интелигенција, неговата леснотија во ракувањето итн. Овој тест е познат како «Тест на сто дена». Ако коњот не ја надмине утврдената квота од 100 поени, најверојатно нема да биде избран за пастув.

на кобили тие исто така имаат свој процес на избор, прво започнете обиколка на изложби за да изберете до најдобрите кобили. На три години го започнуваат првиот испит каде нивната плодност ќе се цени.

Од големо значење при изборот на кобили и пастуви за размножување на расата Хановер, се Германско сојузно првенствокаде секоја година се мери најдоброто производство на германски коњи меѓу кои е и оваа раса.

Денес, таа е една од најважните раси на спортски коњи во светот. Расата Хановер беше рангирана на прво место повеќе од 10 последователни години во дресура од Светската асоцијација на одгледувачи на спортски коњи и беше во првите три во скокови во шоу повеќе од 13 години.

Се надевам дека уживавте во читањето на овој напис исто како што го напишав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.