Како спијат коњите?

Коњите, како и сите животни и особено цицачите, треба да се одморат. Но, ако е прв пат да имаме некои, сигурно ќе има многу сомнежи што нè напаѓаат за тоа како спијат.

Доколку сакате подобро да се грижите за нив, обезбедувајќи им ја безбедноста што им е потребна за спиење, ве покануваме да го прочитате овој напис во кој ќе објаснам како спијат коњите.

Колку часови на ден спие коњ

коњ за спиење

За разлика од мачките, кои се предатори и, според тоа, можат да спијат убедливо со часови (како куриозитет да кажам дека добро хранетиот возрасен лав спие 24 часа ... или повеќе, а лавицата околу 18 часа), коњите не спијат. можат да го дадат тој луксуз со тоа што се животни плен. Од оваа причина, често кога ги гледаме како стојат или лежат, очигледно спијат, тие всушност се на прсти.

Ако го земеме предвид ова, тешко е да се знае колку часови спијат, бидејќи тоа многу зависи и од нивната возраст (помладите спијат повеќе од возрасните). Но, генерално, знаеме дека тие го спијат следново:

  • Потро: одморете половина час од секој што има ден.
  • Од шест месеци: 15 минути на час.
  • возрасни: 3 часа распоредени во текот на денот.

Зошто коњите спијат стоечки?

За да избегнете да бидете лесен плен, коњите развиле анатомски систем во екстремитетот што се одржува во напнатост. Апаратот за реципрочна поддршка им овозможува да го задржат екстремитетот продолжен со малку напор благодарение на совршената комбинација на тетиви и лигаменти. Од време на време, животните ја менуваат продолжената нога со свитканата.

Но, покрај тоа што спие стоејќи, тоа го прават и лежејќи. Се разбира, тоа е ретко, но ако се чувствуваат многу пријатно и опуштено, тие ќе легнат на подот за да се одморат.

Дали коњите сонуваат?

ждребе за спиење

Вистината е тоа Да, за време на РЕМ фазата, но никогаш не можеме да знаеме за што точно сонуваат. Но, исто така, многу е важно да ги оставиме да одморат, бидејќи во спротивно нивното здравје, па дури и нивниот живот може да биде загрозено.

Што мислеше на оваа тема? Интересно, нели? 🙂

Поврзана статија:
Колку години живее коњ?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.