Како се класифицираат коњите

Без сомнение, сите што имаме коњ минуваме часови зборувајќи за своето животно, особено оние кои немаат деца, бидејќи во многу случаи коњите стануваат наши пријатели, затоа имаме прекрасни анегдоти и приказни, но не сите Коњите имаат исти способности, па дури и не сите раси се добри за одредени задачи, затоа што постои и постоела голема разновидност на раси.

Во ветеринарната медицина постојат многу начини за класифицирање на коњите, така што тие можат да се разликуваат според потеклото, па дури и по висината, покрај квалитетите или бојата на палтото, но генерално, покрај нивната раса, ние секогаш имаат елемент интересен за да ја продолжиме нашата студија за коњи.

Еден од најкористените начини за разликување на коњите или нивно класифицирање има врска со нивната боја на палтото, па подолу ќе дадеме неколку клучеви и ќе ги објасниме главните категории во овој процес:

Еден од најпознатите е костенот, кој има и грива и тело во нијанса на светло-кафеава или црвеникава боја, што, земајќи ги во хумана смисла, би биле црвенокоси коњи.

Албино коњот го среќаваме многу често, каде што, како што се случува кај луѓето, тие не создаваат меланин, па нивното крзно е бело, а очите црвеникави, со нив треба да бидете многу претпазливи затоа што се преосетливи на светлина.

Коњски залив е оној што можеме многу често да го гледаме и има бел тон кој има тенденција на жолтеникаво, но тука е и белиот, со иста боја на палтото како албино, но без проблеми во очите, исто така и костенот , што често може да стане толку темно што изгледаат како црно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Патрик dijo

    Не знам каква раса е мојот коњ, тој мери 1.30 см на гребенот, тој има три години, бојата на мојот коњ е кафеав костен, има ли некој начин да се одреди расата на коњот?