Како можам да спречам мојот коњ да голта воздух?

Против ластовичка воздушна јака

Веќе зборувавме за порокот на голтање воздух но дали навистина има решение за проблемот? Не навистина. Коњите што го прифаќаат овој порок најверојатно нема да го изгубат или да ја подобрат својата состојба. Затоа е многу важно да проучите во какви услови го имате вашиот коњ и, ако сметате дека тие се поволни услови за да го испровоцирате, обидете се да го избегнете.

Зборувавме за коњот да се досадува, да не излегува малку од кутијата и сите оние работи што можат да бидат причина за порок. Па, иако не е лошо да се обидеме да го решиме тоа кога веќе постои порокот (да видиме дали се подобрува), она што треба да се направи е да се обидеме да ги подобриме тие услови кога коњот сè уште не голта воздух.

Но, откако вашиот коњ веќе започна да голта воздух и ќе пробате сè без успех, ќе мора да се направи нешто друго. Затоа ѓердани воздух против голтање. Овие јаки се дизајнирани да бидат поставени претежно на почетокот на вратот, на почетокот на грлото, така што ќе ја нарушат душникот кога коњот се обидува да ја заземе главата во позиција што треба да го проголта воздухот на овој начин да ја отвори душникот и грлото ) Дури и ако изгледаат не многу добро, не треба да се грижите, бидејќи се дизајнирани да бидат целосно валидни кога коњот јаде или пие, така што секогаш можете да го оставите вклучен.

мора пази се со неговото прилагодување, бидејќи ако стане премногу затегнато, може да ве повреди и спречи да дишете добро; Но, ако остане лабав, ризикувате да се сврти и металот да ве вознемири кога ќе биде закован некаде. Willе се чувствува ужасно непријатно, очигледно, и штом еднаш сакате да го тргнете, може да ве чини. Има ѓердан, оној на фотографијата што те оставам таму подолу, кој има лента за веѓи за да не се сврти ѓерданот. На овој начин тој е веќе добро поставен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.