Како е репродукцијата на коњите?

Кобила и ждребе

Во светот на коњот наоѓаме многу аспекти и варијанти кои можат да бидат многу интересни за сите оние кои го сакаат ова прекрасно животно. Да се ​​има коњ не само што подразбира одење, јавање и сл., Туку има и други можности, како што се спортски натпревари (трки или јавање), натпревари во кои се цени нејзината морфологија и нешто што е многу привлечно: потомството.

Многу хобисти сакаат да добијат потомство од своите коњи. Искусете го процесот на бременост, раѓање и нега на младо ждребе. Но, треба да се напомене дека ова Не е едноставна задача. Потребно е да се има голем број на знаење и да се стекне серија на учење што треба да се примени во пракса со цел да се добие искуство што ќе биде многу корисно, особено ако имаме за цел да продолжиме со размножување на коњот до степен да можеме да тренираме сопствена кобила или стадо.

Потребно е, скоро секогаш, да се обратиме до професионалец или некој да ни даде совесен совет за овие прашања, за да избегнеме огромен број на проблеми што се појавуваат. Сепак, подолу ќе се обидеме да ги водиме со обезбедување на низа интересни содржини и информации за да ја направиме оваа авантура за одгледување коњи нешто попријатно.

Кога се размножуваат коњите?

Маре пасеше со ждребот

Најсоодветната сезона во годината за раѓање на млади коњи е пролет, како што се случува кај многу други животински видови, особено кај сите оние кои спаѓаат во групата цицачи. Причината или причината е што во ова време храната обично е многу пообилна и временските услови не се обично екстремни, туку прилично благи, а дневните часови играат основна улога.

Зголемената светлина значително ја стимулира т.н. „Центри за примање“ лоцирани во мозокот кои се виновни за започнувањето на производството на хормони, вклучително и сексуалните.

Малку трик, што го користат и други одгледувачи на други домашни животни, користејќи орнитолози како пример обезбедуваат вештачка светлина во штала или место за размножување. Оваа техника предизвикува биолошки часовник на нашите коњи да започне и со тоа можеме да го унапредиме репродуктивниот период.

Сексуалната зрелост кај овие коњи обично доаѓа околу стари три години. Во ретки прилики, се појавија случаи во кои кобила или младо ждребе беше плодна само осумнаесет месеци, но јас инсистирам дека тоа е нешто исклучително и дека тоа обично не се случува често.

Идеално време за да се родат ждребињата е помеѓу месеците мај и јуни.

Бременост кај коњите

Трчање ждребе

Периодот на бременост, како општо правило, е околу единаесет месеци, околу 340 дена. Но, како и во многу други работи, ова не е догматски закон. Постојат бремености кај кобили во кои ждребот се развил правилно и е роден на крајот од првите десет месеци, што бара низа посебна грижа. Напротив, постојат ситуации во кои овој процес трае до година, обично кога потомството е машко.

Curубопитен факт е дека нормално, раѓањата на кобилите обично се случуваат ноќе. Рече испораки не надминува многу повеќе од петнаесет минути. Иако треба да се забележи дека ако мајката открие или почувствува некаква опасност, таа е способна да го прекине породувањето.

За време на бременоста потребно е да се преземат голем број мерки на претпазливост. Важно е да се каже дека развојот на младите се јавува во внатрешноста на матката во последните три месеци од бременоста. Затоа, во првите шест месеци од бременоста, кобилите може да бидат покриени без проблем, но од овој момент може да станат сериозна опасност што дури може да предизвика смрт на младото ждребе.

Храната е секогаш многу важна, а уште повеќе е за време на бременоста. Обезбедувањето на нашата кобила со богата и разновидна диета, вклучително и протеински додатоци, е од суштинско значење.

Поврзана статија:
Витамини и хранливи материи за коњите

Совет за сите оние одгледувачи чии животни не се наоѓаат на отворено, но остануваат сместени во штали и мали места поголемиот дел од денот, е вежбање. Да правиме кратки прошетки, па дури и лесни џогирања, до нашите бремени кобили е многу позитивна практика.

Нега на ждребот

Новороденче ждребе

Ако сакаме нашето ждребе да расте силно и здраво, потребно е да имаме низа основни поими за неговото однесување, навиките на хранење итн.

Една од сликите што најмногу нè погодува од млад коњ се неговите долги нозе. Новороденче ждребе има долги екстремитети, што му дозволува застанете само еден час по раѓањето и трчајте два часа по тој момент.

Овие долги нозе исто така му забрануваат да достигне со муцката тревата лоцирана на земјата, што значи дека, во природна средина, ждребињата се хранат само со млеко произведено од нивната мајка. Млеко богато со протеини кои го забрзуваат и подобруваат растот на младите. Покрај тоа, се нарекува првото млеко што го произведува кобилата „колострум“, која има огромна количина антитела.

Foилињата тие обично цицаат и се хранат на секои XNUMX минути, приближно. Ако забележиме неправилности во ова однесување, тоа може да биде затоа што ждребот не е во можност правилно да стигне до градите на кобилата, или можеби нејзиното млеко не е квалитетно, што доведува до отфрлање на младите.

Откако ждребот ќе заврши со лактацијата, препорачливо е да се снабдува храна со висок квалитет за да ги надомести сите недостатоци во неговиот развој. Препорачливо е да му дадете некаков вид на додатоци, особено од витаминска природа (особено витамини А, Д и Е).

El омлиго тоа е нешто што многу ги загрижува одгледувачите. Вашата грижа, во текот на деновите по породувањето, е многу важна. Ако изгледа нормално, не треба да преземате ништо друго освен да го чистите со средство за дезинфекција. Но, ако видиме дека не е во добра состојба, во некои случаи тоа е дури и патека за бегство за урина, не треба да размислуваме двапати и треба да одите брзо на ветеринар. Ако не, може да следат фатални несреќи.

И покрај тоа што се млади, младите коњи се многу активни животни, па ако забележиме дека ждребот поминува голем дел од своето време во сон, тоа може да биде затоа што е слаб или болен.

Одгледувањето коњи може да биде многу задоволувачко и наградувачко искуство, сè додека сме јасни за одредени работи што ни помагаат низ целото време. Се надеваме дека помогнавме многу и успеавме да разјасниме одредени сомнежи што може да се појават на оваа тема.

На кратко, како коњите се парат?

Цицање на ждребе

Кај коњите, репродуктивната фаза нормално започнува со пубертет, што се јавува кај жени на возраст помеѓу 15 и 24 месечна возраст, додека кај мажите обично се појавува на порана возраст бидејќи вообичаено се развива помеѓу 14 и 18 месеци, Овој момент е многу важен за коњите, бидејќи процесот не е фокусиран само на парење, туку е и од суштинско значење за здравиот развој и последователната изведба на животното.

Но, процесот е многу посложен бидејќи во занаетчиската репродукција, а не во оплодувањето постојат фази што ги спроведуваат коњите и кобилите и кои се неопходни за да се постигне парење, бидејќи претходно мора да има момент на додворување, каде што кобилата игра додека мажот доминира додека во еден момент кобилата целосно не го покаже своето породување и токму во тој момент се јавува парење.

Циклусот на еструс кај кобилите зависи од фотопериодот, бидејќи кобилите се сезонски полиестрични животни, неговиот месечен циклус трае 21 ден, имајќи ја својата топлина во траење од ретки 5 дена, затоа мора да бидеме многу претпазливи, ако чекаме да генерираме репродукција кај коњите, дури и експертите велат дека најдоброто време за маж да се качи е помеѓу 12 и 36 часа од почетокот на топлината, бидејќи тоа е моментот кога кобилата овулира, така што шансите да останете кобила да забремени се многу големи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.