Букефал, коњот на Александар Велики

Статуа на Александар Велики возејќи Букефал

Букефалус Тоа е коњот на Александар Велики, и веројатно најпознат од антиката. Неговата историја, полна со легенди, е многу интересна. Ако не ја познавате, ве повикувам да го прочитате овој напис посветен на верен придружник на еден од најважните кралеви на Македонија, Медија и Персија и, исто така, овојпат како фараон, на Египет.

Дали ќе го пропуштиш? 😉

Историјат на Букефалус

Слика на коњот на Александар Велики, Букефал

Букефалус, што значи глава на бик, е името што го добиле коњот на Александар Велики. Му го дадоа ова име затоа што, очигледно, тој имал заоблено лице, со широко чело каде што имало и бело место, според кое се верува дека може да има форма на starвезда или, можеби, глава на бик, што сè уште не е многу јасно. Покрај тоа, не е познато точно каква е нејзината приказна, бидејќи добивме три различни верзии:

Верзија на Плутарх, најтрадиционална

Плутарх бил историчар, филозоф и биограф кој е роден во Кверонеја (префектура на Ботија, во Рим) за време на владата на римскиот император Клавдиј, роден во 46 година и починал во 127 п.н.е. В. Вашата верзија гласи вака:

Кралот Филип Втори од Македонија го купи за тринаесет таленти од еден Тесалијанец (од Тесалија, денешна Грција) по име Филоник. Од тогаш животното стана грубо и диво, шетајќи и шутирајќи без престан и секој што ќе се приближеше ... сè додека не се појави Александар Велики, кој сфати дека коњот се плаши од сопствената сенка.

За да му помогне да го преболи, не му се случи ништо друго освен да ја сврти главата кон сонцето, заслепувајќи го. А) Да, Тој скокна и го натера својот татко да ја каже оваа фраза„Сине, пронајди се кралство што е еднакво на твојата величина, затоа што Македонија е мала за тебе. Од тој момент се вели дека Александар можел да го вози Букефал.

Верзија на текст „Псевдо Калистен“

Псевдо Калистен е име на книгата за животот на Александар Велики чиј автор е непознат, иако се верува дека е роден во Александрија, Египет. Неговата верзија вели дека Букефалус бил прекрасен коњ, но доминирал див бес што го навело да лови човечки суштества за да ги јаде, што е познато како антропофагија. Затоа, тоа го кажува тоа Филип изгради железен кафез каде што ќе завршат сите што не му се покоруваа.

Oracle of Delphi - место за консултација со боговите - му рече на Филип дека, само тој што би можел да го вози Букефал би бил крал на светот и би можел да го премине градот Пела. Александар Велики, 15 години, му пришол на животното, кое ги раширило предните нозе и лелекало, но нежно, како да го препознава единствениот сопственик. После тоа, тој се возеше низ градот без проблем.

Верзија на Диодор Сикул

Диодор Сикул бил грчки историчар од 90 век п.н.е. В. Роден е во 30 година п.н.е. Ц. во Италија и починал XNUMX а. В. Во вашата верзија, коњот бил всушност подарок од Демаратус од Коринт, кој бил етрурски принц роден во Коринт во средината на XNUMX век п.н.е. Ц.

Што е сигурно за Буцефалус?

Статуа на Александар Велики го скротува Букефал

Откако ќе ги прочитате трите верзии, може да се помисли дека дури и овој коњ е повеќе дел од легендата отколку од реалноста. Реалност од пред 2300 години. Сепак, не треба да се залажуваме. Theивотното навистина постоело. Всушност, го придружувал Александар Велики во текот на целата своја кампања во Азија против Ахаменидското Царство, сè додека конечно не почина на 30-годишна возраст за време или по битката кај Хидаспес, која ја водеше македонската војска во 326 година п.н.е. Ц.

Без сомнение, тој сигурно бил верен придружник, и кој знае дали е добар пријател, оттогаш Александар го основал во негова чест градот Александрија Букефала. Се верува дека ова место се наоѓа спроти модернизираниот град helелум, во провинцијата Панџаб, северо-источно од Пакистан.

Што мислевте за приказната за Букефалус? Дали некогаш сте го прочитале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.