Безбитна узда без амблетура (I): Облека?

Коњски дрес прави шпански чекор

Дури и шпанската прошетка е можна со узда без амблетура

Кога станува збор за возење на нашиот коњ, можеме да избереме помеѓу користење на узда со писка (филе или малку) или без неа. Англискиот термин за оваа форма на возење е Возење без бит, што буквално значи „возење без писка“. Ова е многу добра алтернатива за оние многу чувствителни коњски усти кои не поддржуваат никаква амбулатура, ниту најмекиот филе, како и едноставно поинаков начин на гледање на коњиштво. Се повеќе и повеќе луѓе се интересираат за оваа класа на методи на обука, кои се поздравуваат колку што се понежни и пофер кон коњот, не користејќи притисок врз устата, туку врз другите делови на главата.

Дури и да е така, има многу малку коњски дисциплини во кои неговата употреба стана официјална и, според тоа, е дозволена на официјални натпревари; скокот и целосниот се оние што имаат најширока употреба. За жал, во Облека „Нацртаа дебел превез“ со ова. И покрај тоа што има возачи и возачи кои успешно ги скротиле своите коњи до Гран-при ниво, изведувајќи ги вежбите подобро или подобро од коњ со двојни удари, неговата употреба во конкуренција е скоро нула.

Само Во Англија (и мислам дека во ниедна друга, или барем не најдов) категорија не е официјализирана, во рамките на различните категории што постојат на натпревар за вежби, во кои можат да учествуваат возачи кои користат глави без глава. Се размислува само на ниски нивоа и, се разбира, засебно од оние на исто ниво што користат стек и со специјални судии. Ајде, она што ние овде го нарекуваме е маргинализирано.

Ништо не може да биде подалеку од вистината. Апсолутно е можно да го скроти вашиот коњ користејќи методи како што се хакамор, или ротациони (за кои ќе зборуваме) и да се постигне свиткување, поставување (на главата на коњот во вертикала), возење ... Дури и многу возачи, откако ќе се обидат овие методи, тие гледаат дека вниманието на нивниот коњ значително се зголемува и го забележуваат помалку напната и поактивна и пофлексибилна.

Само како aубопитен пример, меѓународниот возач на Гранд При, Ализи од, тој го обучи својот коњ Мистрал ду Кусул 3 месеци пред Глобалниот форум за обука во 2011 година со еластична лента за глава без гласноговор за да можете да направите демонстрација, со едноставно спектакуларни резултати. Еве, ве оставам да завршам неколку снимки од тоа чудо (ја чувствувам неговата ниска резолуција):


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.