Безмазни узди без ембушура (II): хакамор

Коњ со хакамор

Постојат многу видови, но овој на сликата е еден од најчестите

El hackamore тоа е една од многуте опции што ги имаме ако одлучиме да не користиме амбулатури на нашиот коњ. Како што знаеме, ембухурата е дел од уздата што поминува низ устата на коњот, било да е тоа шницла или малку; но во одредени случаи можете да изберете методи во кои не ги користиме. Причините за нив може да варираат од фактот дека нашиот коњ има осетлива уста што не може да го држи ниту најмекиот филе, до тоа што едноставно не сакате да го користите методот на притисок на вилицата за да го скроти вашиот коњ, а повеќе сакате поправеден метод каков што е овој вид дремење.

Ги повикуваме со климање за да ги повикаме некако, бидејќи тие не се гласноговорници, но тие се користени делови наместо нив. Во оваа пригода зборуваме за хакамор, кој е најкористениот метод во моментов како алтернатива на традиционалната кочница, а можеме да го видиме на многу коњички натпревари. Во однос на неговата употреба во овие, и како и кај сите овие типови на безземно возење (вози без писка), во Облека не е дозволено, но да и во други дисциплини како скокање или полн, каде што е многу вообичаено да ги видиме. Дури, во бројни прилики, можеме да најдеме прилично iousубопитна комбинација на стек и хакамор истовремено, како што можете да видите на една од сликите што ги оставам подолу. И хакамор и филе обично се дизајнирани да се користат заедно, бидејќи тие треба да бидат, да речеме, „склопени“ или поврзани на некој начин.

За возврат, тие постојат различни видови на хакамор, кои се разликуваат и во дизајнот и во должината на рачката за притисок. Оној што го гледате на фотографијата од статијата е еден од најчестите, со умерена, но доволна лост и не многу агресивен. Во многу прилики, хакамор има тенденција да биде исто така, односно агресивен, бидејќи работи под притисок на начин сличен на ланецот, како и притисок врз носот, а некои коњи може да не го прифатат. За возврат, постојат хакамори со многу долга лост, што е многу веројатно да предизвика премногу силен притисок врз главата на коњот. Сепак, на многумина коњи што се појавуваат можеби им е потребен таков вид хакамор, потребна е прецизна контрола на нивната брзина. Важно е да изберете оној кој најдобро одговара на вашиот коњ.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.