Арапскиот коњ

Арапски коњ со бела дамка на главата

Во светот постои огромна и широка разновидност на животни. Многу од нив го фасцинираа човекот од практично почетокот на нивниот изглед. Таков е случајот, што успеа да припитоми неколку од овие суштества до тој степен да игра фундаментална улога во еволуцијата на човечкото суштество. Без сомнение, од сите овие животни, коњот добива посебна важност. И во рамките на коњите, можеме да кажеме дека Арапски коњ е една од најистакнатите.

Оваа коњска раса издржа и стоички се спротивстави на текот на времето, делумно благодарение на нејзините квалитети и карактеристики. Не е изненадувачки што денес му е дадена важна вредност, како што заслужува.

Сигурно големите обожаватели на светот на коњите совршено го знаат значењето на арапскиот коњ и сè што го опкружува. Сепак, ќе има многу луѓе кои не се толку запознаени со тоа. Ова ќе биде токму причината за овој напис, чија цел не е друга запознајте се и направете да знаете многу повеќе за ова прекрасно и убаво животно.

Историја на арапскиот коњ

Арапски коњ во боја на костен                                                                              

Постојат многу приказни, верувања и митови кои се појавиле и пораснале околу фигурата на арапскиот коњ. Меѓу сите нив, можеби оној што раскажува како Алах го создал овој коњ со само мал грст песок и ветер се издвојува над останатите.

Вистинското и фиксното е дека арапскиот коњ е една од најстарите и најстарите раси што постојат во рамките на семејството коњи. Тој беше непосреден потомок на примитивните или праисториските коњи кои ги населуваа долгите и широките степи на африканскиот и европскиот континент долго пред појавата на човекот.

Првите остатоци од арапскиот коњ сугерираат дека оваа раса е меѓу нас одамна повеќе од 4500 години, бидејќи оттогаш се пронајдени остатоци од коњи кои имаат голема сличност со сегашниот арапски коњ.

Неговото родно место беше Блискиот исток и, делумно благодарение на трговијата и разните воени конфликти, тие се ширеа и го заземаа остатокот од светот. Бидејќи се развиле под мачни услови кои се белег на пустинската клима, тие беа во можност да стекнат услови на сила и отпор ценети од многу популации и народи. Со текот на времето, арапскиот коњ беше прекрстен со повеќе раси со цел да се подобрат условите или можностите.

Соединувањето на неговата иднина во секое време со онаа на човекот, го натера арапскиот коњ да стане еден од коњите послушни и поинтелигентни отколку што се познати. Неговата главна улога не беше поврзана со земјоделска работа, туку да покаже присуство на бојното поле.

За среќа, денес судбината на арапскиот коњ е многу поинаква. Нивното размножување и грижа се ориентирани до учество во коњички активности како што се јавање коњи, е една од најпопуларните раси во овие конфликти. Неговата агилност, радост и хармоничен кас се виновни за оваа ситуација.

Карактеристики на арапскиот коњ

Арапска коњска глава

Како што споменавме порано, арапскиот коњ не е секој коњ. Оваа раса со себе носи низа карактеристики кои јасно ја разликуваат од другите коњи.

Неговата големина, како и во сите случаи, варира во зависност од примерокот, полот, итн. Како и да е, стандардот за молитва на арапскиот коњ ни кажува дека висината на гребенот се движи помеѓу 143 и 153 сантиметри. Ова покажува дека не е особено голема раса, туку е мала.

Нивното крзно може да има разни нијанси. Всушност, ние наоѓаме арапски коњи практично во сите бои, иако најкарактеристични или длабоко вкоренети во овој вид раса се боите на сива и костен.

Кога ја набудуваме нејзината морфологија, мора да ставиме посебен акцент на главата. Главата на овие коњи е рафинирана, со многу широко чело и навистина големи и експресивни очи. Големиот нос е во контраст со неговата мала муцка

Во почетниот дел од овој напис, споменавме дека пораснати во сурови средини и места во голема мера ги обележаа нивните еволуции и развој, нешто што може да се види пред се во неговото робусно и силно тело.

Арапскиот коњ има прилично краток грб, со не многу претерани задни делови. Како aубопитност, некои примероци на арапски коњи немаат само пет лумбални пршлени наместо шест, што е вообичаено. Ова доведува до непосредно намалување на пар ребра. (17 ребра наместо 18).

Што се однесува до неговиот карактер, мора да истакнеме дека тој е еден од најчувствителните и најинтелигентни коњи некогаш видени. Неговата послушност и спокојство му дозволија да биде меѓу најпосакуваните раси од страна на одгледувачи и horseубители на коњи.

Арапски коњски линии

Арапско каснување во коњ

За време на неговата еволуција, арапскиот коњ бил прекрстен со разни раси со цел да се подобрат карактеристиките како што се висината итн. Ова доведе до појава на различни арапски коњски редови во рамките на истата раса, многу слични едни на други, но исто така покажаа и одредени разлики.

Прво на сите, ние ја нарекуваме расата или сортата Кухајла. Под оваа линија на арапски коњи се наоѓаат оние со најсилен и најмоќен тен. Следно, ги наоѓаме арапските коњи наречени Саклауис, кои се најестетски и најубави коњи, така да се каже. На последното место е разновидноста на Муники, што одговара на коњите чии способности се посоодветни и поблиску до брзината и подвижноста.

Ова се само трите главни линии, иако ако потоа ги додадеме различните поднаслови и семејства кои потекнуваат околу нив, би можеле да зборуваме за вкупно двесте.

Арапска цена на коњот

Арапско коњско јајце

Коњите не се точно домашни животни со ниска вредност. Треба да се напомене дека оваа околност исто така варира во зависност од расата и бројните фактори.

Арапскиот коњ генерално не е особено скап коњ. Просечна цена на чистокрвен примерок тоа е помеѓу 4500 и 6000 евра.

Се надеваме дека ви помогнавме да научите многу повеќе за тоа каков е арапскиот коњ и од каде потекнува, како и за можноста да ја разбудите вашата curубопитност и бубачката за такво фантастично животно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.